Oświęcim: interaktywna trasa historyczna w tunelach już gotowa

Fot. Muzeum Zamek w OświęcimiuInteraktywna trasa historyczna w tunelach we wzgórzu pod zamkiem w Oświęcimiu jest już gotowa. Ekspozycja przybliża czasy I wojny i odzyskania przez Polskę niepodległości. Otwarcie nastąpi, gdy tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli – podał magistrat w Oświęcimiu.

Komunalne Muzeum Zamek w Oświęcimiu, które stworzyło trasę, podało, że ekspozycja „upowszechniania wiedzę na temat I wojny światowej, jako polskiej drogi do odzyskania niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem udziału Legionów Józefa Piłsudskiego”.

„Motywem wiodącym, organizującym całą trasę, jest przyswajanie historii poprzez aktywny udział zwiedzającego w prezentowanych wydarzeniach, swoiste współuczestnictwo, zapewnione dzięki interaktywnym narzędziom ekspozycyjnym” – podała placówka.

Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała, że wprowadzeniem do wystawy jest krótki film. Przedstawia on oświęcimską rodzinę, której członkowie biorą aktywny udział w toczących się konfliktach zbrojnych związanych z historią Polski. Głównymi bohaterowie są – dziadek Antoni Kruczała, murarz, uczestnik wojny austriacko-pruskiej w 1866 r., a także jego wnuk Ignacy Kruczała.

Kwiecień przypomniała, że we wzgórzu istnieją dwa tunele. Starszy, wykonany przez zaborców austriackich na przełomie XVIII i XIX w., przebiega z wschodu na zachód i łączy przeciwległe zbocza wzgórza zamkowego. Przekrój ma kształt eliptyczny, a ściany i sklepienie wykonane są z cegły. Drugi pochodzi z czasów okupacji niemieckiej. Przebiega z północy na południe, krzyżując się z austriackim. Ściany i strop są wykonane z żelbetu. Podczas II wojny tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze.

Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała, że tunele zostaną udostępnione, gdy tylko umożliwi to sytuacja epidemiczna w Polsce.

Całość prac związanych z udostępnieniem tuneli zamknie się kwotą ponad 4 mln, z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych.

Oświęcimski zamek należy do czołowych zabytków średniowiecznej architektury obronnej. Jego najstarsze części pochodzą z XV lub XVI w. W 1454 r. gościła tam Elżbieta Rakuszanka, przyszła żona Kazimierza Jagiellończyka, a w 1471 r. król Władysław Jagiellończyk. W 1518 r. zatrzymała się w Oświęcimiu królowa Bona Sforza d’Aragona, a w 1574 r. przejeżdżał przez miasto król Henryk Walezy, uciekający z Polski do Francji. Tuż obok zamku stoi XIII-w. wieża obronna.

Źródło:

Za: TVP 3 Kraków

Get involved!

Comments

No comments yet