Oskary tym razem ze szczecińskim akcentem?

Dwa filmy związane z regionem powalczą o tegoroczne Oskary. Chodzi o dokumentalne koprodukcje powołanego do życia 11 lat temu za sprawą marszałka województwa zachodniopomorskiego oraz prezydentów Szczecina i Koszalina, Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film, który ma już na swoim koncie dofinansowanie ponad setki filmów, w wielu przypadkach odnoszących sukcesy na festiwalach filmowych. Tak jest i w tym przypadku, są one laureatami wielu prestiżowych nagród. Na razie znalazły się na tak zwanej długiej liście, za parę dni poznamy oskarową krótką listę, a ostateczne nominacje do nagrody 15 marca. 

                      
Krótkometrażowy animowany dokument ,,We Have One Heart” gdańskiej reżyserki Katarzyny Warzechy, opowiadający poruszającą i tajemniczą historię rozłąki pochodzących z dwóch różnych światów rodziców trójmiejskiego artysty Adama Witkowskiego, który dopiero w wieku 40 lat poznaje swojego ojca. Jak czytamy w portalu wszczecinie.pl film został nagrodzony za niezwykły sposób połączenia materiałów z archiwum rodzinnego z animacją 2D i wciągającą narracją na 56th Chicago International Film Festival i uznany najlepszym krótkim dokumentem na 15th DocsMX International Documentary Film Festival w Meksyku oraz zdobył uznanie publiczności na 13th Central and Eastern European Film CinEast w Luksemburgu. Przy jego realizacji udział miały osoby związane ze szczecińską Akademią Sztuki.                   

W kategorii dokumentu długometrażowego powalczy o Oskara 2021 film ,,Lekcja miłości” opowiadający historię 50-letniego toksycznego związku, którego autorkami są dwie szczecinianki Małgorzata Goliszewska (absolwentka szczecińskiej Akademii Sztuki i Szkoły Wajdy w Warszawie) oraz Katarzyna Mateja (absolwentka Edinburgh College of Art w Szkocji). Autorki dokumentu towarzyszyły przez 4 lata z kamerą bohaterce filmu, która podjęła trudną decyzję zakończenia po latach wyniszczającego ją związku na obcej ziemi i powrotu do rodzinnego Szczecina oraz pomimo traumatycznych przeżyć i podeszłego wieku otworzyła się na nowy związek. Jak czytamy w portalu wszczecinie.pl film zdobył już Grand Prix Dolnego Śląska, Nagrodę Młodych Krytyków im. Aleksandra Kamińskiego na łódzkim festiwalu Mediów ,,Człowiek w zagrożeniu” oraz nagrodę miesięcznika ,,Zwierciadło” dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej.              

Katarzyna Warzecha o filmie ,,We Have One Heart” na stronie:     

https://m.youtube.com/watch?v=Qu4JjFSeRJo

Trailer filmu ,,Lekcja miłości” na stronie:       
https://m.youtube.com/watch?v=PBVIA2gdDZ8

Opracowanie BC 

Źródło:   

Get involved!

Comments

No comments yet