Odbudowana fontanna prof.Wiktora Zina z Rynku Głównego w Parku Jerzmanowskich w Krakowie

Fontanna zaprojektowana przez prof. Wiktora Zina, która do 2005 r. działała na Rynku Głównym w Krakowie, została zrekonstruowana i odrestaurowana. Urządzenie będzie atrakcją w rewitalizowanym parku Jerzmanowskich – jego otwarcie nastąpi w drugiej połowie września.

„Kończymy rewitalizację parku Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu. Oddamy go do użytku we wrześniu. Swoje miejsce znalazła też tam fontanna projektu Wiktora Zina, która przez wiele lat stała na Rynku Głównym” – poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fontanna działała na Rynku od 1964 do 2005 r, a przy okazji renowacji placu została zdemontowana i zachowała się tylko w częściach. Elementy kamienne trafiły do magazynu ówczesnego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Zaginęła natomiast dokumentacja projektowa, dlatego renowacja wymagała sporo wysiłku.

Projektu nie posiadała również rodzina profesora, nie było go też na Politechnice Krakowskiej, gdzie prof. Wiktor Zin pracował.

prof.Wiktor ZinW 2017 roku Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie prosił mieszkańców o pomoc przy odwzorowaniu wyglądu urządzenia i jego systemu zasilania wodą. Na podstawie udostępnionych zdjęć z domowych archiwów, instytucja ta jak najwierniej odwzorowała i przywróciła fontannę do pierwotnego stanu. Stanie się ona jedną z atrakcji parku Anny i Erazma Jerzmanowskich, który po renowacji zostanie udostępniony krakowianom w drugiej połowie września.

Źródło:

Get involved!

Comments

No comments yet