Nowy mural na Hubskiej we Wrocławiu

Nowy, ogromny mural można oglądać przy ul. Hubskiej 37 we Wrocławiu.

Obraz wykonali artyści Marek Grela i Marta Piróg z Czary-Mury. Przygotowali go z okazji okrągłych urodzin słynnego reżysera „Samych Swoich”. 

– Przygotowanie muralu malarsko-ceramicznego to proces bardzo długi. Przygotowanie samego projektu trwało sporo czasu, ponieważ dbaliśmy o każdy szczegół i konsultowaliśmy go z samym Mistrzem, Sylwestrem Chęcińskim. Wykonanie elementów ceramicznych przez Martę Piróg to również był proces żmudny i długotrwały – każda cegiełka na domu Kargula była przygotowana ręcznie z gliny szamotowej. Z takich samych elementów powstał garnek na płocie

– opowiada Marek Grela z Czary-Mury.

Wrocławski mural powstawał przez sześć tygodni, jak opowiadają jego twórcy był to bardzo wymagający proces. 

– Projekt przenosiliśmy na ścianę ręcznie metr po metrze, szkic postaci i scenerii wykonywaliśmy „z ręki”, bez użycia rzutnika czy szablonów, następnie postacie były malowane pędzlami i wałkami w tradycyjny sposób z użyciem farb mineralnych przyjaznych środowisku

– dodaje Marek Grela. 

„Sami swoi” to komedia obyczajowa, opowiadająca o skłóconych rodach Pawlaków i Kargulów. Walczą ze sobą od czasu, kiedy Kargul zaorał o trzy palce więcej Pawlakowego pola.

Polała się krew, a Jasiek Pawlak, by uniknąć kary więzienia musiał emigrować do Ameryki. Polacy od pokoleń oglądają losy Kargulów i Pawlaków.

Sylwester Chciński, uznany scenarzysta i reżyser, zyskał popularność głównie dzięki realizacji trylogii „Sami swoi”. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSF. Jako reżyser zadebiutował w 1961 r. realizując film pt. „Historia żółtej ciżemki”.

W latach 1976 – 1980 Chęciński pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego zespołu filmowego „Iluzjon” a w latach 1988 – 1991 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego „Kadr”. 24 czerwca 2000 r.

Większość filmów nakręcił we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Wrocławianie docenili jego przywiązanie – jest dwukrotnym laureatem Nagrody Kulturalnej Wrocławia (w latach 1968 i 2000), a w 2006 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.

Oprac. Es.

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz