Niesamowite odkrycie. Wielki skarb pod Toruniem

fot. za: tygodnikbydgoski.pl

Niesamowitego odkrycia dokonał jeden z członków Grupy Historyczno Eksploracyjnej WELES z Małej Nieszawki. W Cierpicach koło Torunia odnaleziono ponad 150 wyrobów z brązu, będących sporym fragmentem końskiego ogłowia.

Pochodzenie odnalezionego skarbu było owiane tajemnicą. Wiedzieli o nim jedynie nieliczni. Po odnalezieniu skarbu miejsce zostało zabezpieczone i pilnowane przez członków stowarzyszenia. Na miejsce wezwano archeologów.

– Grupa kończąc poszukiwania wracała na miejsce zbiórki i podczas przejścia, nie wyłączając wykrywacza metali, pojawił się interesujący i głęboki sygnał. Po stwierdzeniu, że może być to zespół zabytków intencjonalnie tu zdeponowanych wydobycie zostało natychmiast przerwane, a teren uporządkowany i zamaskowany – opowiada  Arkadiusz Wyrzykowski z grupy WELES. – Został powiadomiony niezwłocznie wójt i konserwator zabytków oraz przydzielony nam strażnik leśny. Tego dnia znaleziony został również w innym miejscu grot włóczni, obiekt jest w trakcje ustalania datowania i pochodzenia – dodaje.

Jest to pierwsze tego typu znalezisko na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Archeolodzy uważają, że odnalezione przedmioty należały do Scytów, którzy penetrowali te rejony w czasach kultury łużyckiej.

Krzysztof Drozdowski

Autor: Krzysztof Drozdowski.

Publicysta i autor wielu książek historycznych

Artykuł ukazał się w dniu 9 października 2020 roku w Tygodniku Bydgoskim Gazeta i Portal   Link do źródła: https://tygodnikbydgoski.pl/wydarzenia/niesamowite-odkrycie-wielki-skarb-pod-toruniem

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz