,,Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” już po raz dwunasty w Gdyni

Gdynia była przez cztery dni gospodarzem niezwykłego wydarzenia dla miłośników polskiej historii i twórców. Festiwal Filmowy ,,Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to nie tylko pokazy dokumentów i fabuł dotyczących jak czytamy w portalu festiwalnnw.pl walki Polaków o niepodległość w czasie okupacji niemieckiej czy sowieckiej w okresie PRL-u oraz przybliżanie sylwetek i losów ,,ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie”, ale również prezentacje reportaży radiowych czy wydawnictw historycznych. Oprawą wydarzenia są interesujące wystawy, instalacje artystyczne, a nawet widowiska.            

Niepowtarzalną atmosferę festiwalu czyni to, że w ciągu tych czterech dni można spotkać się z bohaterami wydarzeń i naocznymi świadkami historii, co jeśli chodzi o czasy II wojny światowej i tużpowojenne staje się powoli coraz trudniejsze do zrealizowania. W tym roku jak donosi portal gdansk.tvp.pl jednym z gości honorowych festiwalu był uczestnik kontrpochodu zorganizowanego przez podziemną solidarność w Gdańsku w 1982 roku jako odpowiedź na wydarzenia 1 maja tegoż roku, Edward Janus ze Stanów, który był przez komunistyczny reżim więziony i zmuszony do opuszczenia kraju. Spotkał się z uczestnikami festiwalu po prezentowanym w ramach pokazów specjalnych filmie „Chodźcie z nami”, dokumencie o tamtych wydarzeniach we wspomnieniach uczestników.                          

Co ciekawe gośćmi festiwalu byli w tym roku również wydawcy obcojęzycznych publikacji o historii Polski, twórcy europejscy i przedstawiciele środowisk polonijnych z całego świata.  Prezentacje konkursowych filmów polskich jak czytamy w portalu gdansk.tvp.pl rozpoczęto się od projekcji dokumentu ,,Tajemnice Joachima” autorstwa Andrzeja Ciecierskiego z TVP Gdańsk o fotoreporterze Powstania Warszawskiego, żołnierzu AK Joachimie Joachimczyku.             

Nie można nie wspomnieć też o tym, że festiwal NNW,  jest to też czas i miejsce prezentacji zamysłów projektów przez twórców poszukujących dla nich finansowego wsparcia. Mogą przedstawić swoje pomysły osobom i instytucjom, które są w stanie umożliwić im zarówno ich produkcję jak i dystrybucję. Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w dorocznym wydarzeniu w Gdyni organizatorzy festiwalu w ramach tzw. Retrospektyw dają możliwość obejrzenia festiwalowych filmów przez cały rok i to nie tylko w kraju, ale również zagranicą.              

W tym roku organizator umożliwił chętnym uczestniczenie w projekcjach filmowych i panelach dyskusyjnych online. Jak czytamy na oficjalnej stronie festiwalu w jego ramach przez cztery dni zostało pokazanych ponad 100 produkcji polskich i zagranicznych w pięciu kategoriach konkursowych. Jak podaje portal radiogdansk.pl nowością były teledyski, a w Centrum Filmowym odbyła się w ramach konkursu prezentacja 12 reportaży, audycji i dokumentów radiowych. Wśród nich aż 3 dziennikarek Radia Gdańsk. ,,Marzeny Bakowskiej „Chłopiec z Wilna” o dzieciństwie prof. Władysława Zajewskiego. „Odkopane losy. Tajemnice Westerplatte” Anny Rębas i „Rozgłośnia Topolówka” Marzeny Bakowskiej”.         

  
(Reportaże do odsłuchania na stronie: https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/116019-rozpoczal-sie-xii-festiwal-filmowy-niepokorni-niezlomni-wykleci-w-konkursie-nie-zabraknie-reportazy-dziennikarek-radia-gdansk

Opracowanie BC  

Źródło:        https://festiwalnnw.pl/o-festiwalu/

https://festiwalnnw.pl/

https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/116019-rozpoczal-sie-xii-festiwal-filmowy-niepokorni-niezlomni-wykleci-w-konkursie-nie-zabraknie-reportazy-dziennikarek-radia-gdansk

https://gdansk.tvp.pl/50022575/12-festiwal-niepokorni-niezlomni-wykleci

Tegoroczni laureaci festiwalu na stronie:       https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/116157-cztery-dni-i-ponad-sto-produkcji-znamy-laureatow-xii-festiwalu-filmowego-niepokorni-niezlomni-wykleci/116157-cztery-dni-i-ponad-sto-produkcji-znamy-laureatow-xii-festiwalu-filmowego-niepokorni-niezlomni-wykleci

Obraz K_Dega z Pixabay

Dodaj komentarz