Na 120-lecie orkiestry dętej w Siemiatyczach… rozwiązana umowa z kapelmistrzem

Maj 2020 miał być czasem głównych obchodów 120-lecia istnienia orkiestry dętej OSP w Siemiatyczach, połączonych z obchodami 100-lecia istnienia OSP w Siemiatyczach. Miały być koncerty dla mieszkańców, oraz m.in. wystawa fotografii, spotkania itp.

      W obecnej sytuacji nie wiadomo, kiedy takie uroczystości i imprezy znów będą możliwe, tym bardziej że od 1 kwietnia burmistrz Siemiatycz rozwiązał umowę z Lechosławem Ryszczukiem, który był kapelmistrzem siemiatyckiej orkiestry od ośmiu lat. Motywacją rozwiązania umowy jest konieczność „oszczędności budżetowych”. Ryszczuk, będąc kapelmistrzem i  kierownikim artystycznym orkiestry, był również nauczycielem indywidualnym. Nauczycielem tam był też Wiesławem Koszel, który również otrzymał wypowiedzenie umowy.

– Nie ukrywam, że zaskoczyła mnie ta sytuacja. Tak się składa, że prowadzę też orkiestrę dętą w Łosicach. Mamy tam obecnie zajęcia online. Młodzież i dzieci uczą się grać, przygotowują się do czasu, kiedy można będzie grać razem na żywo. W tego rodzaju działalności ważna jest ciągłość działań, utrzymanie młodzieży w ich chęciach i celach muzycznych i pomaganie im w ich realizacji. Można powiedzieć, że mamy normalne zajęcia nauczyciel-uczeń, tyle że wirtualne.

– mówi kapelmistrz.

      Nauczyciele wszystkich szkół uczą online, nikt ich nie zwalnia. Oszczędności budżetowe nie dotyczą też, jak dotąd, pracowników jednostek miejskich, takich jak Siemiatycki Ośrodek Kultury, biblioteka itp., które praktycznie obecnie nie mają raczej zbyt wiele pracy, nie licząc umieszczania na profilach facebook’a od czasu do czasu linków z You Tube pod hasłem „co warto obejrzeć”.

      Znajdująca się przed laty w kryzysie orkiestra dęta w Siemiatyczach od ośmiu lat poczyniła wielkie postępy. Opiera się na młodzieży (najmłodsi członkowie orkiestry liczą 13-14 lat), miała już bardzo szeroki repertuar, na każdą okazję. To jest efekt wieloletniej pracy Ryszczuka i jego dobrego kontaktu z młodzieżą. A znaleźć dobrego kapelmistrza w prowincjonalnym miasteczku za minimalne wynagrodzenie nie jest łatwo. Co będzie dalej z jedyną obecnie w powiecie siemiatyckim orkiestrą dętą, w dodatku z 120-letnią tradycją? Czas pokaże.

Prawdopodobnie najstarsze zdjęcie siemiatyckiej orkiestry na tle fasady byłego klasztoru – rok 1921

Jerzy Nowicki

Redakcja kurierpodlaski.pl pisała o orkiestrze w poprzednich latach:

https://kurierpodlaski.pl/artykul/-batuta-laczy-pokolenia/615330

https://kurierpodlaski.pl/artykul/100-lecie-orkiestry-dtej-w-siemiatyczach-pocztki-za-cara/399694

Źródło: kurierpodlaski.pl

Foto: Jerzy Nowicki

Get involved!

Comments

No comments yet