Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe uhonorowane odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

W piątek 25 września Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów (ŁTN) świętowało 45 – lecie działalności. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” ŁTN oraz dr Małgorzatę Frąckiewicz, wiceprezesa Towarzystwa.

ŁTN dba o zachowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego. Praca instytucji została doceniona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niezwykłą rolę prac badawczych łomżyńskich naukowców podkreślił również wicemarszałek Marek Olbryś.

– Podziwiam i doceniam pracę – często żmudną i mało dostrzeganą – osób, które badają i dbają o zachowanie naszego dziedzictwa. To dzięki nim wzmacniamy , a czasami nawet odnajdujemy fundamenty naszej tożsamości. Wspaniała jest żarliwość i energia z jaką swoją  misję realizuje pani Małgorzata Frąckiewicz i jej współpracownicy

– powiedział wicemarszałek.

Choć jego wizyta w siedzibie ŁTN nie była niespodziewana, historia i praca na przez chwilę miały pierwszeństwo. Małgorzata Frąckiewicz musiała najpierw okiem badacza ocenić i określić wagę dokumentów rodzinnych, z jakimi przyjechał mieszkaniec gminy Miastkowo.

W tym zatem czasie młody naukowiec Kamil Leszczyński zaprezentował wicemarszałkowi część zbiorów ŁTN. Perłą wśród nich jest kolekcja nazywana Gabinetem Janiny i Piotra Bańkowskich. Pochodzący z Wysokiego Mazowieckiego profesor brał m. in. udział w odszukiwaniu polskich zabytków kultury, które trafiły do Rosji.

W latach 70. ubiegłego wieku zbiory swojego życia zapisał w testamencie naukowcom z Łomży. To meble, obrazy, bibeloty z miśnieńskiej porcelany, ale przede wszystkim tysiące woluminów, wśród których są prawdziwe perły – starodruki z XVI, XVII i XVIII wieku. 

Uhonorowana odznaką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Małgorzata Frąckiewicz słynie z naukowej dociekliwości i niespożytej energii w prowadzeniu działalności Towarzystwa. Realizuje i nadzoruje projekty badawcze z zakresu historii, kultury, językoznawstwa.

Jest autorką m.in. słownika najstarszych nazwisk łomżyńskich. Najnowsze fundamentalne dla historii regionu wydawnictwa, których wydanie przygotowali „Wagowie” to m. in. „Wielka księga pamięci gminy żydowskiej w Łomży” i podobne wydawnictwo dotyczące Stawisk oraz monografia 33 pułku piechoty autorstwa Henryka Pestki.

Tytan pracowitości i skromności – mówią o Małgorzacie Frąckiewicz wszyscy, którzy się z nią zetknęli. 

tekst: Maciej Gryguc, Cezary Rutkowski

Oprac. Es.

  • Źródło: UMWP
  • Foto: Maciej Gryguc

Dodaj komentarz