Liczy się każda złotówka – kwesta dla poszkodowanych podczas powodzi

W parafiach archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej przez cały dzień trwała kwesta dla poszkodowanych przez ostatnie nawałnice.

Zebrane do puszek pieniądze Caritas przekaże rodzinom, które często straciły dorobek życia. To będzie dodatkowa pomoc niezależnie od odszkodowań od firm ubezpieczeniowych i rządowych zasiłków. Szczególnie ważna dla tych poszkodowanych, którzy już wiedzą że sami nie dadzą rady wyremontować zniszczonych domów.

Nawałnice, które przeszły nad regionem w wielu miejscach spowodowały tak zwane powodzie natychmiastowe. Efekt to podtopione i zalane domy. Tylko w Trzcinicy koło Jasła – ponad dwieście. W sumie w siedmiu poszkodowanych powiatach ponad tysiąc. A do tego trzeba jeszcze doliczyć zniszczone budynki gospodarcze i zalane pola. Wielkie sprzątanie i suszenie wciąż trwa. I choć rządowe zasiłki dla najbardziej poszkodowanych są już wypłacane to liczy się każde wsparcie. Ale to dopiero początek. Ci, którzy stracili prawie wszystko i teraz musza zacząć od nowa – już wiedzą, że sami nie dadzą rady.

To z myślą o takich osobach ruszyła zbiórka Caritas. Od rana wolontariusze czekali na wychodzących z kościołów w diecezji rzeszowskiej i archidiecezji przemyskiej.

– To jest naprawdę bardzo ważne, przecież ludzie stracili cały swój majątek, dorobek życia.

– Znam te miejscowości, jak zobaczyłam co tam się dzieje, na przykład z Jasła, a tam mam znajomych tyle ile mam. Dziesięć złotych wystarczy?

– Uważam, że jak najbardziej trzeba wszystkim ludziom pomagać bo my też jutro czy pojutrze możemy się znaleźć w takiej samej sytuacji.


Na apel Caritas – jak zawsze – mieszkańcy Podkarpacia odpowiedzieli bez zastanowienia.

– Bardzo dużo ludzi daje i daje dużo po dwadzieścia, po pięćdziesiąt nawet, po sto widziałam. Wiedzą, że dla powodzian.

Zbiórka to ważne uzupełnienie dotychczasowej pomocy, także sąsiedzkiej, która już trafiła do powodzian. Archidiecezja przemyska to niemal 400 parafii. Diecezja rzeszowska prawie 250. Zbiórka prowadzona w każdej z nich to szansa na szybkie zebranie sumy, która już w najbliższych dniach zostanie podzielona między najbardziej potrzebujących. Niezależnie od dzisiejszej zbiórki trwa akcja sms-owa Caritas Polska. Na numer 72052 można wysyłać wiadomość o treści Ulewy. Koszt takiego sms-a to 2 zł 46 groszy.

  • Źródło: TVP3 Rzeszów – Aktualności

Get involved!

Comments

No comments yet