Korzenie Polski- Komnaty Polskich Królów na Wawelu znów otwarte dla turystów

Od soboty znów otwarte dla zwiedzających są Reprezentacyjne Komnaty Królewskie Zamku na Wawelu. Udostępnione zostały zamknięte dotychczas gabinety: Holenderski i Kolekcjonera, a słynnym głowom wawelskim będzie można przyjrzeć się bliżej dzięki specjalnemu lustru.

W Komnatach Królewskich, które nawiązują do wyglądu rezydencji z XVI i początku XVII wieku można zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, królewskie portrety i renesansowe meble włoskie.

Po raz pierwszy będzie można bliżej przyjrzeć się legendarnym głowom wawelskim umieszczonym w kasetonowym suficie dzięki ustawionemu w sali Poselskiej lustru. Zwiedzający po raz pierwszy wejdą do gabinetu Holenderskiego, gdzie prezentowana jest kolekcja 49 obrazów głównie XVII i XVIII –wiecznych oraz do gabinetu Kolekcjonera zaaranżowanego na wzór popularnych w XVII wieku gabinetów sztuki i osobliwości, gdzie gromadzono nie tylko obrazy, rzeźby, grafikę, ale również twory natury, m.in. kamienie półszlachetne czy muszle.

W salach na drugim piętrze zamku pojawią się trzy obrazy dotychczas niepokazywane na stałej wystawie: „Adoracja Dzieciątka” namalowana na drewnie topolowym oraz dwa obrazy prezentowane w sali Pod Ptakami: portret króla Władysława IV zakupiony w 2013 roku we Włoszech oraz „Kapitulacja wojsk moskiewskich w roku 1634” kupiony na licytacji w 2013 roku w Niemczech, a przedstawiający jeden z kluczowych epizodów wojny Rzeczypospolitej z Wielkim Księstwem Moskiewskim.

„Komnaty są atrakcją. Warto przypomnieć sobie, jak wyglądają arrasy z kolekcji Zygmunta Augusta. Ale dla naszych gości od 30 czerwca będziemy mieć jeszcze jedną niespodziankę. W sali wielkorządcy pokażemy jeden z ostatnich naszych nabytków: przypinkę do beretu z połowy XVI wieku, która w przyszłości trafi do skarbca” – powiedział PAP dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.W Komnatach Królewskich  można zobaczyć słynną kolekcję arrasów, królewskie portrety i renesansowe meble włoskie (fot. TVP3 Kraków) W Komnatach Królewskich można zobaczyć słynną kolekcję arrasów, królewskie portrety i renesansowe meble włoskie (fot. TVP3 Kraków)

Klejnot pierwotnie służył jako ozdoba ubioru męskiego. Po zmianie trendów modowych przekształcano go w element dekoracyjny uczepiony na łańcuchu oraz przechowywano w gabinetach sztuki i osobliwości. Wtedy też wawelski nabytek otrzymał jubilerską oprawę z kółkiem do zawieszania.

„W rejestrach Skarbca Koronnego wymieniania jest przypinka dokładnie z tym motywem: z Tarkwiniuszem i Lukrecją. To był powód, dla którego zdecydowaliśmy się na jej zakup” – dodał Betlej.

Sobotniemu otwarciu Reprezentacyjnych Komnat Królewskich towarzyszyć będzie o g. 18.00 koncert skrzypka Stanisława Słowińskiego transmitowany na żywo z Dziedzińca Arkadowego na facebookowym profilu zamku.

Nowością będzie na Wawelu urządzony obok sali „Pod Planetami” pokój dla opiekuna z dziećmi.

Zwiedzający Zamek Królewski muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa: poruszać się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, zachować 2 metrowy dystans i stosować się do poleceń obsługi. Przy wejściu dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk, a stanowiska kasowe i recepcyjne zostały zabezpieczone przeźroczystymi przegrodami, zaś ich pracownicy wyposażeni w maseczki i środki dezynfekujące. Od g. 13.00 do 13.30 wyznaczona jest przerwa sanitarna. Limit osób przebywających jednocześnie na terenie wystawy to 197.

W czerwcu Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło ponad 27 tys. osób.

  • Źródło:
  • Za: TVP3 Kraków

Dodaj komentarz