Konkurs na koncepcję Krakowskiego Centrum Muzyki

W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na wykonanie koncepcji Krakowskiego Centrum Muzyki, które ma powstać w Cichym Kąciku, nieopodal Błoń – poinformował w piątek prezydent miasta Jacek Majchrowski.Trwa zamieszanie wokół budowy Centrum Muzyki w Krakowie

Według wcześniejszych planów Centrum Muzyki w Krakowie miało być realizowane przez miasto wspólnie z Urzędem Marszałkowskim na Grzegórzkach nieopodal brzegu Wisły. W maju tego roku władze Krakowa ogłosiły, że nie mogą finansować inwestycji ze względu na nieprawidłowości przy konkursie na zaprojektowanie tego obiektu.

Równocześnie poinformowano, że miasto wraca do pomysłu sprzed kilku lat – budowy miejskiej sali koncertowej przy ul. Piastowskiej w Cichym Kąciku. Byłaby ona siedzibą m.in. miejskich orkiestr Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii i Cracovii Danzy.

Zgodnie z planami na części blisko 3-hektarowej działce przejętej w kwietniu br. przez miasto od Fundacji Capelli Cracoviensis powstanie nowoczesna i spełniająca współczesne standardy sala koncertowa z widownią na tysiąc miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, a także elegancka aula na 300 osób, trzy wielofunkcyjne sale prób, garderoby i przestrzeń dla VIP-ów.

Plany zakładają, że co najmniej 600 m kw. zajmie w gmachu międzynarodowe przedszkole artystyczne i kreatywna przestrzeń publiczna. Zadaniem pracowni biorących udział w konkursie będzie także zaprojektowanie zieleni i elementów małej architektury, a także parkingu na minimum 250 miejsc.

„Teraz przystępujemy do realizacji inwestycji, bo nacisk ze strony środowisk twórczych, aby wybudować w Krakowie salę koncertową z prawdziwego zdarzenia jest duży” – oświadczył w piątek prezydent Krakowa.

Zgodnie z założeniami przy projektowaniu i budowie kompleksu mają zostać wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, akustyczne i funkcjonalne. Według zapowiedzi władz, sala koncertowa ma być rzeczywistym sercem muzycznego Krakowa, miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych, ale także centrum edukacji muzycznej i artystycznej.

Miastu zależy, by obiekt pozostawał w harmonii z otaczającą go zielenią – kontekstem krakowskich Błoń, Kopca Kościuszki, Parku Jordana, osi widokowych na Stare Miasto i Wzgórze Wawelskie.

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny zostanie ogłoszony we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, a z ramienia miasta będzie za niego odpowiadała Agencja Rozwoju Miasta Krakowa. Postępowanie będzie dwuetapowe – na jego podstawie zostanie wykonana dokumentacja projektowa, stanowiąca podstawę do realizacji inwestycji. Szczegółowe warunki stawiane pracowniom, które zgłoszą się do konkursu, dokładne terminy, honoraria dla zwycięzców i przewidywany budżet na realizację całego zadania zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu – gdy nastąpi publikacja ogłoszenia o konkursie. Rozstrzygniecie konkursu ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Jak zapowiedział zastępca prezydenta Jerzy Muzyk, umowa na wykonanie projektu budowlanego powinna zostać zawarta ze zwycięzcą konkursu na początku przyszłego roku. Zgodnie z plamami obiekt pomyślany jako siedziba miejskich instytucji kultury powinien być gotowy w 2023 r.

Źródło: TVP 3 Kraków , pap.

Dodaj komentarz