Konkurs architektoniczny na nową Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy rozstrzygnięty

Kameralna sala koncertowa na 350 miejsc, garderoby dla muzyków, restauracja i podziemny parking – to wszystko obejmuje projekt rozbudowy i modernizacji Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

W piątek, w samo południe, w gmachu Filharmonii ogłoszone zostały wyniki konkursu architektonicznego na rozbudowę i remont obiektu. Jury pod przewodnictwem wybitnego architekta prof. Romualda Loeglera I nagrodę przyznało Pracowni „Kozień-Architekci” z Krakowa.

Ponad 60-letni gmach Filharmonii Pomorskiej, który dla melomanów ma wręcz kultową wartość, nie jest w stanie sprostać wymaganiom XXI wieku. Stąd ogłoszony w listopadzie ubiegłego roku konkurs architektoniczny, którego celem było znalezienie najlepszej koncepcji poszerzenia przestrzeni dla muzyków i publiczności. Powstanie duże zaplecze techniczne dla wykonawców, garderoby dla orkiestry symfonicznej i kameralnej oraz pomieszczenia dla administracji.

Melomani wzbogacą się o kolejne przestrzenie w których będą mogli wypoczywać, czy też słuchać muzyki. Będzie to sala kameralna na 350 osób, bardzo przestronne, dodatkowe foyer – gdzie wreszcie będziemy mogli eksponować wszystkie nasze dzieła sztuki, zebrane jeszcze przez dyrektora Andrzeja Szwalbego – informuje Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

O zainteresowaniu, jakim się cieszył się konkurs świadczy fakt, że swój udział w nim zgłosiło 13 pracowni z Polski, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. Ostatecznie do konkursu wybranych zostało 7 projektów. 12 osobowe jury najwyżej oceniło projekt Pracowni „Kozień- Architekci” z Krakowa. Propozycja krakowskich architektów w postaci nowoczesnego gmachu od strony ulicy Kołłątaja podkreśla jednocześnie walory starego gmachu Filharmonii.

Autorzy potrafili pogodzić wszystkie wymagania i funkcjonalne, ekologiczne i w dodatku estetyczne. A poza tym uszanowali historię tego miejsca w pełni – przyznaje prof. Romuald Loegler, przewodniczący jury konkursu.

Do końca 2022 roku zostanie przygotowany projekt rozbudowy i remontu, a ukończenie całej inwestycji zaplanowano na koniec 2025 roku. Będzie ona realizowana m.in. ze środków województwa kujawsko-pomorskiego.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy od lat harmonijnie łączy muzykę z innymi dziedzinami sztuki – malarstwem, literaturą czy rzeźbą. Tę wielość sztuk uwzględnia też zwycięski projekt, który tak jak pozostałe prace konkursowe zaprezentowany został na wystawie w foyer Filharmonii. I choć przestrzeń wokół Filharmonii Pomorskiej z czasem zacznie się zmieniać to legendarna akustyka sali koncertowej w starym gmachu pozostanie taka jak do tej pory.

Get involved!

Comments

No comments yet