Kolej literatury – projekt, którego bohaterami są pisarze związani z Podkarpaciem

„Kolej Literatury” to filmowy projekt, którego bohaterami są pisarze związani z Podkarpaciem i zajmujący w polskiej literaturze ważne miejsce. Poznajemy m.in. postać Seweryna Goszczyńskiego czy Stefana Grabińskiego.

Ruszyła maszyna po szynach. Autorzy cyklu – filmowiec Łukasz Grudysz i poeta Rado Barłowski wybrali książki, które dobrze się czyta. I tak poznajemy zbiór najlepszych opowiadań Stefana Grabińskiego. Jego „Demon ruchu” z 1919 roku, którego akcja dzieje się na kolei, nadal fascynuje i przyprawia o dreszcz nie tylko pasażerów PKP. Był mistrzem grozy. W Stanach Zjednoczonych nazywano go „polskim Edgarem Allanem Poe”. Pisarz przez kilka lat mieszkał w Przemyślu w cieniu wieży katedralnej.

Kolejne filmy przybliżą widzom postać pisarza i poety Seweryna Goszczyńskiego, który pisząc powieść „Król Zamczyska” inspirował się starą siedzibą szlachecką w Odrzykoniu, a także Zygmunta Kaczkowskiego, który był jednym z najlepszych prozaików swoich czasów. Akcja większości utworów z jego cyklu „Ostatni z Nieczujów” toczy się w środowisku szlachty galicyjskiej, na ziemi sanockiej.

Filmy, które można obejrzeć m.in. na stronie kolejliteratury.pl powstały dzięki Fundacji im. Jana Grudysza, a zostały dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Źródło: TVP 3 Rzeszów-Aktualności

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz