II edycja konkursu na najlepszą książkę regionu

Do końca lutego Książnica Pomorska w Szczecinie przyjmuje jeszcze zgłoszenia do regionalnego konkursu literackiego Jantar. Jest on adresowany do autorów i wydawców związanych z regionem zachodniopomorskim.          

To już druga edycja i choć pierwsza zakończyła się dość niefortunnie, nie przeszkodziło to organizatorom podjąć w tym roku wyzwania. Z powodu koronawirusowych ograniczeń nie można było zorganizować uroczystości wręczenia nagrody dla najlepszej książki roku 2019. Co prawda została ona przez jury przyznana, ale to kto ją otrzymał wyjaśni się dopiero podczas ogłaszania zwycięzcy tegorocznej edycji, oczywiście o ile tzw. pandemia znowu nie pokrzyżuje planów.           

Inicjatywie powołania do życia nagrody literackiej przyświecała myśl o promowaniu lokalnych twórców, a tym samym regionu. Do wygrania jest 10 tys. zł ufundowane przez marszałka województwa, a zwycięzca może być tylko jeden. Nie ma podziału na kategorie i gatunki literackie. Do konkursu można zgłosić wszystko, od tomików wierszy, przez prozę, po zbiór esejów, liczą się oczywiście przede wszystkim walory literackie.           

Pięcioosobowe jury, w którego skład wchodzą Halina Lizińczyk szefowa redakcji literackiej Polskiego Radia Szczecin, dr Anna Łozowska-Patynowska literaturoznawczyni, prof. Piotr Krupiński z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Tomasz Mizerkiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prof. Leszek Szaruga z Uniwersytetu Warszawskiego, wybierze tę jedną jedyną pozycję, która zachwyci wszystkich.          

Jak czytamy w portalu gs24.pl laureci zeszłorocznej i tegorocznej edycji konkursu Jantar, z dużym prawdopodobieństwem odbiorą nagrodę z rąk marszałka województwa podczas organizowanego corocznie przez Książnicę Pomorską jesienią, Festiwalu Czytania, wydarzenia kulturalnego promującego wśród lokalnej społeczności obcowanie z literaturą na co dzień.               

Opracowanie BC 


Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz