Ignacy Paderewski po 102 latach znowu w Gdańsku

Prezydent Gdańska i IPN wkrótce ogłoszą konkurs na pomnik Ignacego Paderewskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości. Stanie w Gdańsku Brzeźnie koło Domu Zdrojowego.          

Jak donosi portal radiogdansk.pl gdańscy radni na ostatniej sesji wyrazili na to jednogłośnie zgodę stosowną uchwałą. Projekt i budowę pomnika sfinansuje Instytut Pamięci Narodowej, który jest pomysłodawcą przedsięwzięcia. Miasto Gdańsk z własnych środków zajmie się zagospodarowaniem terenu.              

Jak czytamy w portalu trojmiasto.pl lokalizacja pomnika w nadmorskim parku koło Domu Zdrojowego w Brzeźnie została wybrana spośród kilku miejsc kojarzących się z wizytą Ignacego Paderewskiego w Gdańsku, która miała miejsce 25 grudnia 1918 roku.            

To niedaleko stąd przybyły na brytyjskim krążowniku Concord pianista i mąż stanu prowadzący działalność dyplomatyczną na rzecz Polski i zabiegający o odzyskanie przez Polaków niepodległości, postawił jako członek misji brytyjskiej swoją stopę na lądzie. Nie bez znaczenia przy wyborze lokalizacji również był fakt, że teren, na którym ma stanąć pomnik, jak i znajdujący się obok zabytkowy Dom Zdrojowy podlegają w tej chwili rewitalizacji.           

Wizyta Paderewskiego, ani tym bardziej jego spotkanie w hotelu Danziger Hof dotyczące przyszłości Gdańska i ,,utworzenia niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza” – z gdańską Polonią, działaczami z Poznania oraz przedstawicielami Pomorza – nie spotkało się z aprobatą zarówno ze strony władz Gdańska jak i niemieckich mieszkańców miasta.            

Tym razem reakcje gdańszczan na wieść portalu trojmiasto.pl o inicjatywie IPN budowy pomnika Paderewskiego w Gdańsku były raczej przychylne, choć nie zabrakło głosów, że nie jest to najlepszy czas na stawianie pomników.             

Więcej na stronie:      https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pomnik-Ignacego-Paderewskiego-stanie-w-Gdansku-n149334.html

Opracowanie BC 
Źródło:     

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz