Historyczna ściana w nowej odsłonie

Kończą się prace przy elewacji rewitalizowanego gmachu Teatru Kameralnego. Odsłonięta została odbudowana ściana od strony ul. Podwale. Przywrócono w niej dawne otwory okienne, które zyskały też dekoracyjny detal. Kontynuowane są również prace wewnątrz budynku.

Na ścianach budynku dominuje szary kolor. W białej kolorystyce utrzymany będzie natomiast zabytkowy budynek przy ul. Grodzkiej 16, który ma pełnić rolę sali wielofunkcyjnej. Biel zarezerwowano również dla odbudowanej części głównego gmachu na wysokości parteru od strony ul. Podwale, skąd zniknęło już rusztowanie. Otwory okienne w tej części gmachu  zyskały już elegancką sztukaterię. W parapetach na koniec zainstalowana zostanie iluminacja, która sprawi, że budynek efektownie prezentować ma się również po zmroku. Prace przy elewacji toczą się jeszcze od strony Rybiego Rynku.

Wewnątrz kontynuowane są roboty przy płytkach, podwieszanych sufitach, gładziach, malowaniu ścian. Więcej prac zostało jeszcze w pomieszczeniach, które pełnić mają funkcję sceny z widownią. W porozumieniu z nową instytucją, która zarządzać będzie obiektem wprowadziliśmy zmiany, które mają poprawić funkcjonalność obiektu i ułatwić późniejsze przygotowywanie wydarzeń kulturalnych.

Inwestycja rozpoczęła się w ubiegłym roku. Część prac została wówczas wstrzymana, by umożliwić pracę archeologom. Natrafili oni między innymi m.in. na pozostałości drewnianej bramy prowadzącej od miasta do Zamku Bydgoskiego, drewniane palisady oraz fragmenty mostu nad fosą. Sytuacja epidemiczna ma również istotny wpływ na realizację zadania. Wykonawca był zmuszony w inny sposób organizować zarówno prace całego zespołu jak i dostawy niezbędnych materiałów budowlanych.

W Teatrze Kameralnym funkcjonować będzie nowa miejska instytucja  kulturalna, z dominującą funkcją sceny teatralnej przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. Teatr Kameralny umożliwi też  prezentację form dramatycznych i muzycznych. Teatr realizować ma także wielowymiarowe funkcje z zakresu kreatywnej edukacji kulturowej adresowanej do wszystkich grup wiekowych odbiorców.

Sposób wykorzystania zrewitalizowanego gmachu został określony w m.in. w konsultacjach społecznych przeprowadzonych w 2016 roku. Na potrzebę utworzenia drugiej sceny zwracały też uwagę środowiska kulturalne. Inwestycja została poza tym wpisana do Strategii Rozwoju Kultury na lata 2017-2026. Roboty budowlane pochłoną około 28 mln złotych. Pomagają nam fundusze europejskie na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Unijne wsparcie to 12 mln zł. W przyszłym roku na dokończenie prac i wyposażenie obiektu zarezerwowaliśmy w budżecie ponad 12 mln zł.

źródło: komunikat UM Bydgoszcz http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/historyczna-sciana-w-nowej-odslonie/

Get involved!

Comments

No comments yet