Zbiórka pamiątek dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza miłośników regionalnej przeszłości do udziału w kolejnej edycji akcji „Podziel się swoją historią”. Pozyskane w czasie jej trwania pamiątki staną się częścią ekspozycji w nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, której otwarcie planowane jest na 2024 rok.

Wizualizacja nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Na pierwszym planie zieleń, w tle trzy geometryczne bydynki, po prawej kilku żołnierzy ubranych w historyczne mundury na koniach. - grafika artykułu
Tak będzie wyglądać nowa siedziba muzeum, fot. WMN.

Prace związane z powstaniem nowej siedziby muzeum nieustannie trwają. Od 2018 roku prowadzona jest również zbiórka pamiątek, które pozwolą w przyszłości wzbogacić muzealną ekspozycję. Zapoczątkowana trzy lata temu akcja „Podziel się swoją historią” przyniosła zaskakujące rezultaty. Dzięki ofiarności darczyńców do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości trafiło ponad 800 muzealiów. Pamiątki w postaci fotografii, dokumentów rodzinnych, map, broni powstańczej, pocztówek i rycin będą wkrótce stanowić cenne uzupełnienie ekspozycji Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. 

– Cały czas poszukujemy pamiątek, które pozwolą wzbogacić nową wystawę: przedmiotów dużych i drobnych, tych, które towarzyszyły powstańcom na froncie i tych, które przedstawią tamtą epokę: fotografii, listów, pamiętników, broni, sztućców, fragmentów mundurów i flag, po domowe sprzęty codziennego użytku. Pozwolą one w nowym budynku muzeum zbudować klimat czasów, w których nasi przodkowie stali się bohaterami – mówi Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. 

Wszystkich, którzy chcieliby dołożyć swoją cegiełkę do budowy nowego muzeum, dzieląc się rodzinnymi pamiątkami i związaną z nimi historią, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza do kontaktu: tel.: (61) 853 19 93; e-mail: odwach@wmn.poznan.pl.

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma nastąpić za trzy lata. 

JZ/WMN

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/zbiorka-pamiatek-dla-nowego-muzeum-powstania-wielkopolskiego,164299.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz