Zamek Królewski na Wawelu znów będzie otwarty dla zwiedzających

Prywatne Apartamenty Królewskie, Alchemia. Fot. Zamek Królewski na Wawelu

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Zamek Królewski na Wawelu zostanie ponownie otwarty. 12 czerwca zostaną otwarte Prywatne Apartamenty Królewskie, a 27 czerwca Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

Prywatne Apartamenty Królewskie w Zamku na Wawelu od piątku ponownie zostaną otwarte dla zwiedzających. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć dotychczas niedostępny gabinet włoski z kolekcją renesansowych obrazów rodu Lanckorońskich.

Dla zwiedzających przygotowano także inne niespodzianki. Na miłośników porcelany czeka specjalny pokaz – naczyń z serwisu Sułkowskiego, który został wzbogacony ostatnio o nowe nabytki. „Cały komplet będzie specjalnie eksponowany z okazji ponownego otwarcia” – poinformowała PAP Juliana Karp z Zamku Królewskiego na Wawelu. „Zwieńczeniem tego wyjątkowego wydarzenia będzie transmitowany na żywo na profilu facebook koncert saksofonowy Adama Pierończyka” – dodała.

Prywatne Apartamenty Królewskie to sale, które służyły niegdyś monarchom, dworowi oraz gościom podejmowanym przez króla. Na eksponowane w nich wyposażenie, składają się renesansowe obrazy z kolekcji Lanckorońskich, a także meble i stropy modrzewiowe, w tym dwa z barwną dekoracją na fryzach.Prywatne Apartamenty Królewskie, sypialnia gości królewskich. Fot. Zamek Królewski na Wawelu Prywatne Apartamenty Królewskie, sypialnia gości królewskich. Fot. Zamek Królewski na Wawelu

27 czerwca po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa otwarte zostaną Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Na tej ekspozycji pojawiły się nowe eksponaty, dostępne będą także wnętrza gabinetów: holenderskiego oraz kolekcjonera. W Sali Poselskiej zamontowane zostanie lustro, by ułatwić podziwianie stopu ze słynnymi głowami wawelskimi.

Aby Wawel był bardziej dostępny dla opiekunów z dziećmi w sali pod Planetami przygotowana będzie dla nich nowa przestrzeń. Otwarciu Reprezentacyjnych Komnat Królewskich towarzyszyć będzie koncert skrzypka Stanisława Słowińskiego transmitowany na żywo z Dziedzińca Arkadowego na facebooku zamku.Źródło:

  • Za: TVP3 Kraków

Get involved!

Comments

No comments yet