Żagańscy pancerniacy uczcili pamięć gen. Stanisława Maczka

26 lat temu 11 grudnia zmarł w Edynburgu gen. Stanisław Maczek, któremu nie było pisane wrócić po wojnie do kraju ojczystego, dowódca 1 Polskiej Dywizji Pancernej, której tradycje kontynuuje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej zwana Czarną Dywizją, z Żagania. Do dzisiaj na lewych rękawach mundurów lubuskich pancerniaków widnieje oznaka jaką nosili żołnierze gen.Maczka.            

W piątek 11 grudnia w Żaganiu, okrzykniętym ,,Pancerną Stolicą Polski” żołnierze i przedstawiciele organizacji wojskowych oddali hołd temu wielkiemu dowódcy, twórcy polskich wojsk pancernych – pod pierwszym w kraju pomnikiem dowódcy 1 Polskiej Dywizji Pancernej, który doczekał się repliki w Normandii, z okazji 120 rocznicy urodzin generała, dla upamiętnienia szlaku bojowego pancerniaków Maczka,, .          

Żagań oprócz holenderskiej Bredy wyzwolonej przez dywizję gen Maczka, jest miejscem gdzie jego duch raczej nigdy nie zaginie. Na każdym kroku widać, że ten wybitny polski dowódca cieszy się szczególnym uznaniem mieszkańców miasta. Oprócz wspomnianego swojego pomnika, gen.Maczek patronuje 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej Czarnej Dywizji i Szkole Podstawowej nr 5. W mieście znajdziemy Skwer Czołgisty poświęcony jego pamięci, plac jego imienia, pamiątkową tablicę w kościele garnizonowym i wreszcie stałe miejsce w wojskowej Sali Tradycji, gdzie zgromadzono interesujące eksponaty o nim i jego żołnierzach.            

Jak czytamy w portalu zachod.pl mieszkańcy Żagania mieli możliwość obejrzeć na początku roku premierowy fabularyzowany dokument o losach generała ,,Niepokonany. Opowieść o generale Maczku”. Dzięki Muzeum Historii Polski można go w tej chwili obejrzeć w sieci: https://m.youtube.com/watch?v=JjhBOIXgI-o

Opracowanie BC 

Źródło:       

https://www.zachod.pl/245818/zagan-pamieta-o-gen-maczku-w-rocznice-jego-smierci/

Get involved!

Comments

No comments yet