Zabytkowy zegar wraca na wieżę kościoła w Pasłęku. Po ponad 81 latach ponownie będzie odmierzał czas

Na wieży kościoła św. Bartłomieja w Pasłęku montowany jest zabytkowy zegar. Wcześniej został on wyremontowany i zrekonstruowany.

Jego mechanizm przez kilka dni był prezentowany we wnętrzu kościoła. Teraz zegar wraca na swoje właściwe miejsce.

98-letni zegar wymagał gruntowej naprawy i renowacji mechanizmu chodu, bicia godzin i półgodzin. Prace polegały między innymi na demontażu wszystkich części, oczyszczeniu tych elementów z zabrudzeń, regeneracji i konserwacji.

Na razie godzinę będzie można odczytać tylko z jednej tarczy zegarowej, która została odrestaurowana. W kolejnych latach planowana jest renowacja pozostałych, tak, by czas można było odczytać z czterech stron wieży.

Zegar wieżowy został wykonany przez mistrza zegarmistrzowskiego J.F. Weule w roku 1922. Jego mechanizm został wykonany bardzo nowatorsko jak na ówczesne czasy. Godziny i półgodziny czasowe były wybijane na dzwonie co stanowiło wtenczas nie lada atrakcję dla mieszkańców.

W regionie nie ma podobnego zegara, który by wybijał godziny i półgodziny na dzwonie. Zabytek jest przedmiotem żywego zainteresowania zarówno historyków sztuki jak i turystów odwiedzających region oraz lokalnej społeczności.

Cały mechanizm z podstawą waży około 350 kg. jego wysokość z podstawą wynosi ok. 1,8m, a szerokość 1,2m. głębokość około 80cm. Zabytkowy zegar posiada ślady po kulach, prawdopodobnie wystrzelonych po zdobyciu miasta przez żołnierzy.

Remont zabytkowego zegara związany jest z obchodami 30 – lecia samorządu Miasta i Gminy Pasłęk.

Źródło: UM w Pasłęku, Radio Olsztyn

Foto: UM w Pasłęku

Dodaj komentarz