Zabytkowy dworzec PKP w Skawinie po remoncie dostępny dla podróżnych

Pasażerowie mogą od wtorku korzystać z wyremontowanego zabytkowego dworca PKP w podkrakowskiej Skawinie. Oprócz funkcji kolejowej, budynek zyskał też funkcję kulturalną – zlokalizowano w nim nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Zabytkowy budynek dworcowy został gruntownie odnowiony zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

Jak podkreślił burmistrz Norbert Rzepisko, budynek jeszcze kilka lat temu był ruiną, z której nikt nie korzystał. Teraz stał się nową siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w przyszłości będzie centrum komunikacyjnym gminy z parkingiem, wiatami rowerowymi oraz przystankiem autobusowym.

„Łączymy tradycję z nowoczesnością. Miejska Biblioteka Publiczna znajduje się +po drodze+ na pociąg lub do największego miejskiego parkingu w gminie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wstąpić po książkę i umilić sobie podróż dobrą literaturą” – wskazał burmistrz.

Na trzech piętrach mieszkańcy znajdą tysiące książek, czytelnię oraz salę komputerową. Nowa siedziba biblioteki jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – znajdują się tam podjazdy, winda, wrzutnia biblioteczna oraz inne usprawnienia.

Obok dworca powstało Skawińskie Centrum Komunikacyjne, gdzie znajduje się pętla autobusowa, wiata dla 60 rowerów oraz parking park&ride dla 500 pojazdów.

Wciąż trwają pozostałe inwestycje infrastrukturalne, przygotowujące Skawinę do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w kierunku Krakowa.

„Po uruchomieniu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej pociąg stanie się dla mieszkańców Skawiny szybkim +tramwajem+ do i z Krakowa” – ocenił burmistrz i przypomniał, że kolej omija korki oraz jest wygodną alternatywą dla samochodów. W godzinach szczytu podróż ze Skawiny do Krakowa zajmuje ponad godzinę. Pociąg tę odległość pokona w 20 minut.

W ramach tych inwestycji w bliskim otoczeniu dworca powstają dwa przejścia podziemne, które są tworzone we współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi. Oba tunele połączą ten główny punkt przesiadkowy z okolicznymi dużymi zakładami pracy oraz często uczęszczanymi przez mieszkańców drogami. Przejścia podziemne powstaną jeszcze w tym roku.

Oba tunele zostaną połączone z 7-kilometrową siecią ciągów pieszo-rowerowych, które umożliwią przemieszczanie ekologicznymi środkami transportu. Budowa ścieżek w mieście Skawina dobiega już końca, w Radziszowie zakończy się jeszcze w tym roku.

Nad torami kolejowymi powstanie kładka łącząca os. Rzepnik z ul. Jagielnia. Będzie ona wyposażona w windę dla osób niepełnosprawnych.

Powstają także nowe stacje kolejowe, a te już istniejące są przebudowywane. Są to Skawina Jagielnia, Skawina Zachodnia, Podbory Skawińskie i Radziszów Centrum. Na mocy porozumienia gminy Skawina z PKP PLK powstaną także stacje: Rzozów Centrum oraz Wola Radziszowska Lipki, w ich okolicy pojawią się też nowe parkingi oraz drogi dojazdowe. Nowe inwestycje zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Źródło:TVP 3 Kraków i :

Dodaj komentarz