W Zawierciu pamiętają o „Płomieniu”

fot: Urząd Miasta w Zawierciu

Uroczyste nabożeństwo z okazji 80. rocznicy masowych aresztowań członków podziemnej organizacji „Płomień” odbyło się w niedzielę w Bazylice pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Modlono się w intencji poległych na frontach II wojny światowej mieszkańców Zawiercia i okolic oraz członków ruchu oporu pomordowanych w więzieniach i obozach koncentracyjnych.
Wydarzenia sprzed 80 lat są szczególnie istotne dla Zespołu Szkół Ekonomicznych, dlatego podczas nabożeństwa nie mogło zabraknąć dyrektora ZSE Grzegorza Pierzchały oraz nauczycieli i uczniów. Placówka kontynuuje tradycje Szkoły Handlowej, w której strukturach kiedyś działała podziemna organizacja „Płomień”. Jej członkowie redagowali własną gazetę i wydawali ulotki, ale również starali się chronić młodzież przed wywózkami na przymusowe roboty do Niemiec. W 1940 roku członkowie „Płomienia” oraz osoby związane z tą organizacją zostały aresztowane. Wśród nich znaleźli się m.in.: proboszcz zawierciańskiej parafii ksiądz Bolesław Wajzler oraz Wacław Chrzanowski – dyrektor Szkoły Handlowej.
18 września w samo południe – dokładnie w 80. rocznicę masowych aresztowań – przed pomnikiem organizacji „Płomień” w Parku im. T. Kościuszki odbędzie się uroczysty apel.
W nabożeństwie uczestniczyli m.in. Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Barbara Laskowska oraz Włodzimierz Styczyński z Zarządu Powiatu.

źródło: Urząd Miasta w Zawierciu

Dodaj komentarz