W Ustrzykach Dolnych uczczono rocznicę podpisania Porozumień Rzeszowsko -Ustrzyckich

W Ustrzykach Dolnych uczczono rocznicę podpisania Porozumień Rzeszowsko -Ustrzyckich20 lutego 1981 roku po strajkach bieszczadzkich rolników, władze PRL uznały między innymi nienaruszalność własności rolnej i zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi i zgodziły się na rejestrację rolniczego związku zawodowego. Uroczystości rocznicowe odbyły się dopiero teraz z powodu pandemii.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w ustrzyckim kościele, którego budowę zakończono właśnie dzięki naciskom strajkujących rolników na ówczesną władzę. Przybyli sygnatariusze porozumienia, parlamentarzyści i przedstawiciele władz państwowych. Rolników stawiających opór komunistycznym władzom uczczono składając wiązankami kwiatów przed pomnikiem żołnierzy polskich, walczących za ojczyznę.

Podczas konferencji poświęconej rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, jej uczestnicy mówili o potrzebie kontynuowania działalności patriotycznej i ruchu chłopskiego. Odczytano także list, który prezydent Andrzej Duda skierował do uczestników rocznicowej uroczystości.

  • Źródło: TVP3 Rzeszów, Aktualności

Dodaj komentarz