W Sokółce odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej

Podniesieniem flagi państwowej przy sokólskim kościele pw. św. Antoniego Padewskiego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej.

Głównym punktem poniedziałkowych (21 września) obchodów było odsłonięcie pomnika poświęconego poległym z lipca 1945 r.

Sokólskie uroczystości rozpoczęły się na placu przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego – tu odbyły się przemówienia okolicznościowe, polowa msza święta oraz wykład o Obławie. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na rondo u zbiegu ulic Przemysłowej, Mariańskiej i Kolejowej, gdzie uroczyście odsłonięto i poświęcono momunent „W hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku”.

Z tej okazji powstała też wystawa przygotowana przez białostocki oddział IPN dotycząca Obławy. Można ją oglądać w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce do 30 września.

Obława Augustowska była największą masową zbrodnią na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. Celem akcji była fizyczna eliminacja oddziałów podziemia niepodległościowego. Ofiarami Sowietów stały się również osoby podejrzane o kontakty z polską partyzantką.

Według ustaleń historyków w sumie zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób było zaginionych i nigdy nie powróciło do domów. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są do dziś znane.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

Oprac. Es.

  • Źródło: UMWP
  • Foto: Anna Augustynowicz

Dodaj komentarz