W Niegosławicach głośne czytanie raportów rotmistrza Pileckiego


,,Zadowolenie zaczęło się gnieździć gdzieś w mózgu, tak z powodu przeżyć duchowych, jak i z powodu ciekawej gry, czysto intelektualnej, którą prowadziłem. Należało jednak przede wszystkim własne ciało jakoś uchronić od uśmiercenia”.              

Wrzesień to miesiąc bardzo znaczących wydarzeń w historii naszego kraju. Wybuch II wojny światowej i agresja Sowietów na Polskę, ale w tym miesiącu przypada też rocznica wyczynu wielkiego Polaka, który do tej pory budzi niezwykły podziw i szacunek na całym świecie.              

19 września 1940 roku Witold Pilecki nie zawahał się zajrzeć w paszczę niemieckiego okrucieństwa i z własnej inicjatywy i woli dał się zatrzymać pod zmienionym nazwiskiem, w czasie jednej z łapanek aby dostać się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.                

To była jedyna możliwość aby zdobyć informacje o tym co się tam dzieje. Rotmistrz Pilecki podczas prawie trzyletniego pobytu w niemieckim obozie zagłady narażając własne życie nie tylko prowadził działalność wywiadowczą dla polskiego podziemia, ale co jeszcze bardziej niezwykłe zorganizował na jego terenie, pod czujnym okiem wroga ruch oporu.            

Nie dziwi więc fakt, że w wielu miejscach Polski 19 września wspomina się rotmistrza Pileckiego. Tak też było w regionie lubuskim. W gminie Niegosławice z tej okazji w ramach spotkań ,,Forum pamięci” odczytywano przy urzędzie gminy spisane przez Pileckiego już po ucieczce, poruszające raporty z pobytu w obozie śmierci w Oświęcimiu o zakładaniu organizacji wojskowej, obozowej codzienności oraz niemieckich zbrodniach wobec narodu polskiego i zagładzie Żydów.            

Warto przypomnieć na koniec znamienne słowa rotmistrza wypowiedziane do żony niedługo przed wykonaniem na nim wyroku śmierci przez komunistycznych oprawców, że w porównaniu z tym co przechodził więziony przez UB pobyt w niemieckim słynącym z bestialstwa obozie śmierci ,,to była igraszka”.                        

Fragmenty raportów na stronie:        https://teologiapolityczna.pl/rtm-witold-pilecki-raport-fragmenty-tpct-18-

Opracowanie BC 
Źródło:       https://gorzow.tvp.pl/49954127/w-niegoslawicach-odczytano-raporty-rotmistrza-witolda-pileckiego-z-pobytu-w-auschwitz

https://www.zachod.pl/223063/raport-pamieci-rotmistrza/

https://teologiapolityczna.pl/rtm-witold-pilecki-raport-fragmenty-tpct-18-

http://www.polskieradio.pl/7/163/Artykul/1762325,Witold-Pilecki-w-rekach-UB-Oswiecim-to-byla-igraszka

Dodaj komentarz