W nadleśnictwie Spychowo zorganizowano „Warsztaty Rwanego Drewna”.

Pomysł narodził się podczas innego wyjątkowego wydarzenia organizowanego przez spychowskich leśników- Święta Mazurskiej Dłubanki, kiedy to rozmawiając z pasjonatami historii okazało się, że w świecie rekonstrukcji historycznej, umiejętność wytworzenia desek metodą darcia jest już praktycznie zapomniana.

Nawet w Europie jest niewiele przykładów indywidualnych zmagań w celu wytworzenia deski bez użycia pił i współczesnych maszyn. A przecież od setek lat, kiedy nie było tartaków i pił mechanicznych, nasi przodkowie produkowali deski metodą rozrywania pnia drzewa i byłoby szkoda, aby ta umiejętność całkowicie przeszła do historii.

Obecnie, wykonanie pojedynczej deski w tartaku zajmuje dosłownie kilka minut, a w dawnych czasach kosztowało to wiele godzin pracy i wysiłku. Ale za to darta deska posiada o wiele lepszą wytrzymałość i elastyczność, ponieważ słoje drewna na przekroju stycznym nie są rozrywane przez ostrza piły.

Dlatego Nadleśnictwo Spychowo wraz z grupą rekonstrukcji historycznej „Pancerna X- drużyna konna” postanowiło zorganizować w dniach 25-27 września br. pierwsze  w Polsce tego typu „Warsztaty Rwanego Drewna”, aby przybliżyć społeczeństwu technikę rozłupywania pni drzew drewnianymi klinami, aby uzyskać deski do produkcji przedmiotów codziennego użytku takich jak np. stoły, siedziska, skrzynie.

Jak się okazało, nie jest to wcale prosta sprawa, jak przy rąbaniu siekierą krótkiego wałka do pieca. Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów i wszyscy odwiedzający, którzy spróbowali swoich sił z dębowymi młotami w rękach.

Trzeba było umiejętnie dobierać kliny i pobijać je w odpowiednich miejscach i kolejności, aby drewno rwało się w pożądanym kierunku. Do dyspozycji uczestników były kłody różnych gatunków drzew, takich jak olsza, sosna, topola i buk, aby sprawdzić, jakie drewno jest do tego celu najlepsze.

Warsztaty te pokazały również, jakim niezastąpionym i uniwersalnym surowcem o niezwykłych właściwościach mechanicznych jest drewno, od którego od zawsze zależało życie i rozwój człowieka. Mamy nadzieję, że „Warsztaty Rwanego Drewna” na stałe wpiszą się w kalendarz wydarzeń Nadleśnictwa Spychowo i uda się kultywować dawne rzemiosła związane z wykorzystaniem drewna w życiu człowieka.

Wydarzenie było dofinansowane z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Tekst: Adam Gełdon

Oprac. Es.

Dodaj komentarz