W Lubaniu nagrywają materiał filmowy o Powstaniu Warszawskim

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Lauban Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc szykuje niespodziankę. Mowa o powstającym krótkim materiale o Powstaniu Warszawskim.

Na plan zdjęciowy pomysłodawcy projektu wybrali starą klinkiernię w Nowogrodźcu. W założeniu twórców ruiny dawnego zakładu będą odzwierciedlały zniszczoną stolicę.

– Produkcja nie będzie nawet filmem krótkometrażowym. Będzie to inscenizacja w bardziej kontrolowanej formie. Pojawi się kilka zaplanowanych ujęć. Będzie to krótka forma filmowa, która potrwa maksymalnie dwie, może trzy minuty

wyjaśnił stojący za kamerą Kamil Chmura. – Robię takie coś pierwszy raz. Z grupą współpracuje się bardzo dobrze. Jeśli pomysł wypali niewykluczone, że powstaną kolejne materiały, być może znacznie dłuższe – dodał Kamil Chmura.

– W luźnej rozmowie z Januszem Kulczyckim wpadliśmy na pomysł, że skoro wszystkie imprezy są odwołane, to zorganizujemy inscenizację wirtualnie – dodał Andrzej Maciaszczyk z SMGŁ.


Film powstanie z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiony zostanie w nim epizod jednej z bitew jaką żołnierze Armii Krajowej stoczyli z Niemcami.

Przedsmak filmowych scen możecie zobaczyć na zdjęciach. Film będzie dostępny w internecie od 1 sierpnia br.

Get involved!

Comments

No comments yet