W Gościkowie Paradyżu odkryto zabytkowa kapsułę czasu z monetami oraz dokumentami po łacinie i po polsku


Perła regionu lubuskiego, pocysterskie opactwo w Gościkowie Paradyżu stało się miejscem odkrycia niezwykłego skarbu. Podczas przeprowadzanego remontu odkryto kapsułę czasu, w której znajdowały się również … relikwie świętych.                         

Kapsuła czasu znajdowała się na wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina z Tours,  w dwóch puszkach umieszczonych w miedzianej kuli oraz krzyżu i jak zdaje relację z odkrycia wojewódzka konserwator zabytków, Barbara Bielinis-Kopeć:   

              
– Znaleziono w niej monety, najstarsza z 1771 roku, a między nimi był i dukat z 1780. Były dokumenty po łacinie i po polsku, ale najcenniejsze są relikwie św. Stanisława Biskupa, św. Joachima i św. Abdona.               

Umieszczenie relikwii w kapsule jest sprawą dość zagadkową. Według dyrektora paradyskiego wyższego seminarium duchownego, ks. dr Radosława Gabrysza jak dotąd praktykowano umieszczanie tak cennych relikwii w relikwiarzu.           

Na koniec dobra wiadomość dla miłośników historii i skarbów, wojewódzka konserwator zabytków zapowiedziała, że skarby z paradyskiej kapsuły czasu trafią w ręce historyków i konserwatorów.

Opracowanie BC 

Na podstawie gazetalubuska.pl 

https://gazetalubuska.pl/ale-odkrycie-swieci-zamknieci-w-kapsule-czasu-w-opactwie-pocysterskim-w-goscikowie-paradyzu/ar/c7-15109790

Obraz: Skarabeusz

Dodaj komentarz