Uroczysty pochówek obrońcy polskich granic z 1 września 1939 roku na cmentarzu w Silnej

Jak donosi portal gorzow.tvp.pl na cmentarzu we wsi Silna w lubuskiem został uroczyście pochowany bohaterski strażnik graniczny Antoni Paluch, który był jedną z pierwszych ofiar II wojny światowej.               

Co ciekawe to już drugi pogrzeb jego szczątków w ciągu ostatnich 30 lat. Dopóki Archeolodzy z poznańskiego Stowarzyszenia Pomost, które od lat zajmuje się poszukiwaniem na terenie Polski jak i Europy niezidentyfikowanych mogił żołnierskich, w celu przywrócenia tożsamości poległym, nie zaczęli prowadzić prac archeologicznych na cmentarzu we wsi Silna uważano, że szczątki strażnika Palucha zostały w 1990 roku za sprawą jego rodziny ekshumowane i przeniesione na cmentarz w rodzinnym Trzcielu.             

       
Wielkie było zaskoczenie, i to nie tylko ekipy badawczej, kiedy w mogile niemieckiego żołnierza, który według przekazów zginął na posterunku w Silnej w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 z ręki zaatakowanego, broniącego granic II Rzeczypospolitej starszego strażnika granicznego Antoniego Palucha, który również poległ od niemieckiej kuli, odkryła jeszcze inne szczątki z zachowanymi fragmentami polskiego umundurowania i wyposażenia typowego dla ówczesnych strażników granicznych. Jak się dzięki badaczom ze Stowarzyszenia Pomost okazało, oprawca i jego ofiara zostali na silneńskim cmentarzu połączeni w tej samej mogile na 80 lat.             

Jak czytamy w portalu gorzow.tvp.pl szczątki bohaterskiego obrońcy polskich granic, strażnika Antoniego Palucha pozostaną już na zawsze na cmentarzu parafialnym w Silnej, gdzie oddał swoje życie za ojczyznę. W uroczystościach pogrzebowych, w których oczywiście wzięła udział jego rodzina, nie zabrakło również mieszkańców i leśników z Nadleśnictwa Bolewice, którzy kilkanaście lat temu przywrócili potomnym tego lokalnego bohatera. W przyszłym roku, 1 września z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej zamierzają na cmentarzu w Silnej uroczyście oddać hołd bohaterskiemu strażnikowi naszych granic.             

Więcej o historii Antoniego Palucha na stronie: https://miedzyrzecz.naszemiasto.pl/posterunek-graniczny-w-silnej-1-wrzesnia-1939-roku/ar/c13-7876433

Opracowanie BC 

Źródło:     

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz