Uroczyste obchody 100-lecia powrotu Pomorza i Kaszub do macierzy w Kartuzach

8 lutego 1920 roku do Kartuz wkroczyły oddziały I pułku Ułanów Krechowieckich pod dowództwem gen. Józefem Hallera, pokojowo przejmując tereny Pomorza na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego. W setną rocznicę tych wydarzeń uroczystości związane z rocznicą zaślubin Polski z morzem i powrotem Kaszub do macierzy odbywają się na całym Pomorzu. – informuje portal expresskaszubski.pl (https://expresskaszubski.pl/pl/657_zapowiedzi_imprez/31106_jak_kartuzy_uczcz_100_lecie_powrotu_kaszub_do_macierzy.html#).

Powiatowo-gminne uroczystości rocznicowe odbędą się w Kartuzach w sobotę 8 lutego. Poczty sztandarowe, delegacje i goście wyruszą spod Urzędu Miejskiego Kartuzach, by na tamtejszym rynku uczestniczyć w oficjalnym powitaniu oddziałów Błękitnej Armii gen. Hallera, w żołnierzy której wcielą się rekonstruktorzy ze Stadniny Koni w Kolanie. Potem w kościele pw. św. Kazimierza odprawione zostanie nabożeństwo, a po nim uczestnicy przejdą pod figurę Matki Boskiej Królowej Korony Polski, gdzie złożone zostaną kwiaty, a przemówienie wygłosi burmistrz Kartuz. Odsłonięta zostanie też tablica pamiątkowa poświęcona Józefowi Hallerowi.

Na tę okazję Muzeum Kaszubskie przygotowało wystawę ok. 100 fotografii pt. „Powrót Powiatu Kartuskiego do Polski”.

Dzień wcześniej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach odbędzie się konkurs organizowany przez Starostwo Powiatowe pn. „Niepodległe Pomorze” z udziałem trzyosobowych grup uczniów szkół ponadpodstawowych. Pytania będą dotyczyły historii Polski i Pomorza od roku 1914 do 1923. Trzy zwycięskie zespoły otrzymają nagrody: majowy rejs po Zatoce Gdańskiej, zwiedzanie oceanarium w Gdyni i fokarium na Helu.

Na fotografii gen. Józef Haller, autor nieznany

Get involved!

Comments

No comments yet