Uchwała dotycząca Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” przyczyną spięć w sejmiku województwa

Tarcia międzyludzkie w samorządach związane z przynależnością do różnie pojmujących świat ugrupowań politycznych to rzecz normalna i nie do uniknięcia, dochodzi do nich nawet wtedy kiedy wydaje się, że dotyczą spraw ponad podziałami. Zawsze znajdzie się bowiem na lokalnym podwórku jakiś punkt zaczepienia żeby przyłożyć przy okazji politycznym przeciwnikom. Weźmy na przykład ostatnią sesję sejmiku województwa pomorskiego, w którym najwięcej do powiedzenia ma Koalicja Obywatelska, ale radni PiS stanowią całkiem silną opozycję. Miało być spokojnie, szybko i łatwo, a skończyło się jak zawsze wielką burzą.            

Poszło o uchwałę dotyczącą upamiętnienia działającej na Pomorzu w czasie II wojny światowej Tajnej Organizacji Wojskowej ,,Gryf Pomorski” z okazji 80. rocznicy połączenia lokalnych formacji konspiracyjnych prowadzących działalność wymierzoną w hitlerowskiego okupanta. Sprawa przyjęcia stosownej uchwały na pozór wydaje się oczywista, i trudno sobie wyobrazić, że w tej kwestii może coś poróżnić Polaków, bez względu na zapatrywania polityczne, a jednak. Jak się okazało oddanie w ten sposób hołdu walczącym z wielkim poświęceniem na Pomorzu o odzyskanie wolności, którzy nie tylko ginęli z rąk hitlerowców w czasie wojny, ale byli również szykanowani przez władze komunistyczne po wojnie, nie było wcale takie proste.            

Jak donosi portal dziennikbaltycki.pl choć zapisy uchwały miały być wcześniej uzgodnione przez opozycyjne kluby, najwyraźniej do porozumienia jednak nie doszło, ponieważ radni PiS  przeciwni głosowaniu w tej sprawie złożyli wiosek o zdjęcie zaplanowanego punktu sesji z porządku obrad sejmiku, zarzucając rządzącej koalicji nieliczenie się z ich zdaniem o czym miało świadczyć nieuwzględnienie wniesionych do zapisów poprawek oraz włączenie uchwały pod obrady bez wypracowania wspólnego stanowiska. Koalicja zasłaniała się procedurami formalnymi, których to podobno ze strony opozycji zabrakło. I tak od słowa do słowa kolejna polityczna przepychanka się rozpoczęła.            

Według cytowanego przez portal dziennikbaltycki.pl radnego Karola Guzikiewicza z PiS, tak naprawdę poszło o ważne z punktu widzenia treści zawartych w deklaracji ideowej konspiracyjnej organizacji, których m.in. dotyczyły zaproponowane poprawki:          ,,Skąd ta awantura? Miał być wspólny apel i co, nagle komunikacja zawiodła? Ja wam powiem co się stało. Z deklaracji założycielskiej „Gryfa Pomorskiego” wynikało, że walczono nie tylko o Polskę, ale także Polskę katolicką. Komuś widocznie to nie pasowało. Ta walka, ta nagonka na Kościół, kazała wam ten wers wykasować”.         

Koniec końców wniosek radnych PiS o zdjęcie uchwały w takiej nieakceptowalnej przez nich formie z porządku obrad nie przeszedł i choć radni opozycyjni z PiS w ramach protestu w głosowaniu udziału nie wzięli, to przygotowana rezolucja została przyjęta i to jak można się było spodziewać bez zaproponowanej, już w czasie sesji poprawki nawiązującej do statutu TOW, przez Romana Dambka z PiS, bratanka założyciela i przywódcy organizacji Józefa Dambka, dotyczącej uzupełnienia treści odnoszących się do celu działania organizacji: ,,zmierzała do odzyskania przez Polskę niepodległości” o zapis: ,,i obrony Kościoła katolickiego”.          

Na koniec tej typowej historii z życia samorządowców warto przytoczyć wypowiedź radnego PiS Piotra Zwary, cytowaną przez portal dziennikbaltycki.pl, która obnaża istotę działania nie tylko pomorskiego samorządu:          ,,Mieszkańcy woj. tworzą z mocy prawa wspólnotę, czyli zbiorowość ludzką, którą zgodnie ze słownikową definicją, łączy więź duchowa. Możemy różnić się w różnych kwestiach, np. szczepień, gospodarki czy praworządności. Jeżeli w takiej kwestii jak upamiętnienie ofiar TOW, ludzi, którzy przelewali krew za to żebyśmy mogli siedzieć teraz na tej sali, nie potrafimy wyrazić wspólnego zdania, to po prostu tą wspólnotą już nie jesteśmy”.            

Opracowanie BC 
Źródło:     

https://kaszuby24.pl/roman-dambek-nowym-radnym-sejmiku-wojewodztwa-pomorskiego/

Dodaj komentarz