Toruńskie stowarzyszenie GoSport! zaprasza na rowerowy rajd historyczny

W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.  

Na trasie rajdu znajdą się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Celem jest upowszechnianie tradycji narodowej, znaczenia walki o wolność w ramach obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Generał Józef Haller to postać wyjątkowa dla toruńskiej historii. Bohater tamtych czasów, w których klimat przeniosą się  uczestnicy wydarzenia. Patron rajdu dowodził wojskami Frontu Pomorskiego, którego oddziały wkroczyły do Torunia 18 stycznia 1920 r. Na trasie nie zabraknie także wizyty pod pomnikiem generała, uczestnicy rajdu odwiedzą też skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Rowerzyści sporo dowiedzą się też o szlaku bojowym pułku biorącego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Przewodnikiem na trasie będzie Paweł Bukowski – znawca historii tamtej epoki, doskonały toruński przewodnik.

Szczegóły dotyczące rajdu

Czas trwania każdego rajdu historycznego to około 3,5 godziny. Trasa liczyć będzie około 10 kilometrów. Finałem każdego rajdu będzie krótki quiz historyczny. Na zwycięzców będą czekały atrakcyjne nagrody.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie GoSport! i jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego.

Formularz zgłoszeniowy

Planowa trasa rajdu rowerowego „Śladem toruńskich dróg do wolności”:
godz. 10:00 – spotkanie przy przystani AZS Bulwar Filadelfijski
godz. 10:10 – most drogowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i okolica
godz. 10:20 – Hotel Bulwar (dawna Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej)
godz. 10:45 – Dworzec Miasto – miejsce skąd rozpoczęły przemarsz wojska gen. Hallera.
godz. 11:00 – pl. św. Katarzyny  – centrum wojskowe Torunia w okresie międzywojennym odbywały się tutaj ważne wydarzenia wojskowe i patriotyczne.
godz. 11:30 – Muzeum Artylerii ul. Jana III Sobieskiego
godz. 12:00 – miejsce pamięci: Schron B-54 ul. Winnica
godz. 12:30 – Fort I – pokaz + zwiedzanie ok. 1h

Źródło: torun.pl, Facebook

Dodaj komentarz