Tajemnicze napisy w budynkach dawnych koszarów w Kraśniku

Ciekawe odkrycie w Kraśniku. Doktor Dominik Szulc, historyk i pracownik PAN w budynkach dawnych koszarów ułańskich natrafił na ponad stuletnie napisy. Budynki należą obecnie do prywatnego właściciela, który w każdej chwili może obiekt rozebrać. Mieszkańcy Kraśnika obawiają się utraty materialnych śladów historii.Budynki przy ulicy Kopernika 3 w Kraśniku to dawne baraki stajenne, wybudowane w latach 1911-1912. Najpierw służyły Kozakom, potem ułanom 7 Pułku i 24 Pułku. Obecnie są nieużywane. Gdy do doktora Dominika Szulca dotarły informacje o planowanym rozebraniu i przekształceniu budynków na market, historyk od razu zaczął działać.

Dawne koszary to ogromna wartość historyczna, architektoniczna i naukowa. Historykowi udało się odkryć na budynkach wiele napisów, które pozostawili sami ułani.

Mieszkańcy Kraśnika nie mają nic przeciwko powstaniu sklepu, ale sprzeciwiają się wyburzeniu budynków. Działania właścicela nie mogą naruszać wartości historycznej tego miejsca. Te dwie funkcje da sie połaczyć, ale obiekt musi trafić pod opiekę konserwatora zabytków.

Przeciwko scenariuszowi wyburzenia budynków dawnych kosztar, przemawia takze setna rocznica powstania 24. Pułku Ułanów i wojny polsko-bolszewickiej.

Pełna dokumentacja wraz z wnioskiem o objęcie opieki konserwatorskiej nad budynkami trafi jutro na biurko konserwatora zabytków. Ocena ekspercka pozwoli ustalić, jakie będą dalsze losy tego jakze bogatego już w historię obiektu.

Foto: TVP3 Lublin

Źródło: TVP 3 Lublin-Historia

Dodaj komentarz