,,Stoczniowcy, strajkujemy aż do zwycięstwa!”

50 lat temu na ulicach Szczecina w czasie starć z milicją i wojskiem podczas robotniczych protestów Grudnia 70 zginęło 16 osób.           

Jak czytamy w portalu gs24.pl obchody 50. rocznicy krwawych wydarzeń 1970 roku były przygotowywane z wielkim zaangażowaniem przez szczeciński i gdański IPN już od półtora roku, ale ogłoszenie stanu epidemii w kraju wymogło zmiany i uroczystości szczecińskie będą skromne i kameralne.               

W przestrzeni publicznej miasta pojawiła się wystawa plenerowa ,,Powstanie Grudniowe 1970 roku”. Co ciekawe na 32 planszach ekspozycji znalazła się nie tylko historia robotniczego buntu, ale również reakcje świata na to co się wydarzyło w komunistycznej Polsce oraz imiona i nazwiska wszystkich ofiar wzbogacone tym razem o ich wizerunki.               

W ramach obchodów rocznicy Grudnia ’70 pojawiła się również niezwykła publikacja, album dr Pawła Miedzińskiego z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie: ,,Szczecińska rewolta i jej obraz utrwalony na kliszach”, w której oprócz zdjęć już wcześniej publikowanych znalazły się fofotografie dotąd szerokim odbiorcom nieznane.            

W Szczecinie można również z tej okazji wziąć udział w historycznej grze miejskiej ,,G – 70″, która dzięki wykorzystaniu aplikacji Action Track poprowadzi wszystkich chętnych do ważnych miejsc, tych dramatycznych wydarzeń sprzed 50 lat. Jej organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Szczecinie.           

Dzień przed głównymi obchodami, które odbędą się 17 grudnia, zaplanowano uroczystą wizytę pracowników szczecińskiego IPN na grobach ofiar Grudnia 70 i działaczy antykomunistycznych Edmunda Bałuki i Mariana Jurczyka. Uroczystości w dniu, który 50 lat temu był dniem przyłączenia się szczecinian do protestów zainicjowanych w Gdańsku rozpocznie się mszą świętą w kościele pw. św. Stanisława Kostki celebrowaną przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.               

Po mszy, dla uczczenia wydarzeń Grudnia 70, zaplanowano złożenie kwiatów pod bramą stoczni i odsłonięcie na budynku siedziby zarządu Szczecińskiego Parku Przemysłowego muralu z hasłem przewodnim strajków grudniowych, który jest dowodem wielkiej determinacji stoczniowców: ,,Stoczniowcy, strajkujemy aż do zwycięstwa!”.         

Jak czytamy w portalu gs24.pl na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie ruszy w przyszłym roku budowa pomnika upamiętniającego ofiary Grudnia 70, którego głównym elementem będzie ,,sześcian w środku którego jest otwarta przestrzeń z płytami zawierającymi nazwiska osób, które zginęły na ulicach Szczecina”.                       

Więcej o dramatycznych wydarzeniach w Szczecinie w grudniu 1970 roku na stronie:     https://ipn.gov.pl/pl/archiw/archiwalia/archiwalia-szczecin/36045,Grudzien-03970-w-Szczecinie.html

Opracowanie BC  

Źródło:     

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz