Społeczna akcja czyszczenia grobów żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej na białostockim cmentarzu

Niemal 300 mogił żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej liczy Cmentarz Wojskowy w Białymstoku. W sobotę (6.06) odbyła się tam społeczna akcja czyszczenia grobów.

W podziękowaniu za wolność 

Z inicjatywą wyszło Stowarzyszenie Grupa Wschód, na co dzień opiekujące się mogiłami na białostockim cmentarzu farnym. Pierwotnie akcja miała rozpocząć się w piątek (5.06) po południu, ale w porządkach przeszkodził deszcz. W sobotę (6.06) zjawiło się kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy przyszli pomóc. Oprócz członków Grupy Wschód, to harcerze, pasjonaci historii, ludzie dobrej woli, którzy dostrzegli potrzebę, by wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc. Mimo, że nie mogli tu prowadzić prac renowacyjnych, czyścili ręcznie mogiła po mogile, czcząc w ten sposób pamięć i oddając hołd poległym.

– Tyle, ile możemy, tyle zrobimy – zaznaczył Andrzej Bieluczyk ze Stowarzyszenia Grupa Wschód. I dodał:

– To jest pamięć o tych, co polegli. Mija 100 lat odkąd toczyła się wojna polsko-bolszewicka. Ci żołnierze tu właśnie ginęli, na terenie miasta, więc jako Białostoczanie dziękujemy im w taki sposób.

Żywa lekcja historii

Bardzo chętnie w akcji uczestniczyła białostocka młodzież. Przyznali, że była to dla nich taka żywa lekcja historii w terenie. Dzięki tej lekcji, wydarzenia sprzed wieku stały się bliższe.

– Przyszłam dzisiaj tutaj, bo uważam, że o to miejsce trzeba dbać. Ci żołnierze polegli w walce o miasto, w którym dzisiaj mieszkam. Myślę, że jesteśmy im to winni – podkreślała Julia z 1. Parafialnej Drużyny Harcerskiej „Faustyna”.

Po raz pierwszy społeczne sprzątanie grobów na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku odbyło się w 2018 r.

Białostocki cmentarz przy ul. 11 Listopada to miejsce wymykające się schematom. Obok siebie leżą tu polegli z wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i późniejszych bratobójczych walk lat 40. i 50. Swój wieczny spoczynek znaleźli tu zarówno Polacy, jak i Rosjanie. To, w połączeniu z formą i treścią niektórych nagrobków, stanowi o wyjątkowości tego miejsca.

Dodaj komentarz