Sędziszów Małopolski pamięta o żołnierzach 1920 roku

Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w Sędziszowie Małopolskim odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą żołnierzom z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, którzy w 1920 roku stanęli do walki w obronie Lwowa i Małopolski Wschodniej, w sytuacji zagrożenia bolszewickim najazdem. Uroczystości rozpoczęła msza w miejscowym kościele.

Pamiątkowa tablica znajduje się przy ulicy Fabrycznej na budynku biblioteki. Jak mówił burmistrz Sędziszowa ma przypominać o ważnych czasach w naszej historii i postawach, które wpłynęły na przyszłość Polski.

– Wspólnie zebraliśmy się tu by w sposób symboliczny uczcić tych wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie, zdrowie, aby walczyć w obronie Ojczyzny. Zebrali się na sędziszowskim dworcu by ruszyć w stronę Lwowa, walczyć z bolszewickim najeźdźcą.

To jedyna tablica na Podkarpaciu upamiętniająca armię ochotniczą. Wybór miejsca gdzie znajdzie się takie upamiętnienie nie jest przypadkowy – mówił Piotr Szopa z IPN.

– Ileż tutaj mieszkało hallerczyków, nie tylko z Błękitnej Armii, także armii ochotniczej, ileż miłości do Ojczyzny trzeba było, aby porzucić to czym się zajmowali pracę, utrzymanie rodziny. Przecież kończyła się I wojna światowa, porzucić dobytek, rodzinę, bo Ojczyzna wzywa. 18 lipca w Warszawie zaapelowano, że ramia polska musi dostać wsparcie.


To był prośba i natychmiast pojawił się odzew – na sklepach pojawiły się odezwy – Wstępuj do armii ochotniczej, Pomóż Wojsku Polskiemu walczyć z największym zagrożeniem. Wśród tych ochotników był m.in ojciec pana Józefa Drwala z Olchowej plutonowy Henryk Drwal.

– Mój tatuś walczył i był aresztowany, w więzieniu siedział, tu jest jego legitymacja.

Rodzina przechowuje wszystkie zachowane pamiątki, w tym dyplom w uznaniu zasług za dzielną i wierną służbę Ojczyźnie. Henryk Drwal został uhonorowany odznaką Orlęta przez dowódcę armii wschód generała Rozwadowskiego.

Akcja mobilizacyjna Wojska Polskiego, rozpoczęła się w trakcie wojny polsko-bolszewickiej mocą decyzji Rady Obrony Państwa. Odzew społeczny na odezwę był niezwykle silny. Do 30 września 1920 w szeregi armii wstąpiło ponad 105 tysięcy ochotników.

Źródło: TVP3 Rzeszów – Aktualności

Dodaj komentarz