Rusza kolejny etap remontu Pałacu w Ostromecku. Inwestorem jest miasto Bydgoszcz

Ruszają prace w zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku. Właśnie UM Bydgoszcz podpisał umowę z wykonawcą na remont tarasów, z których roztacza się wspaniały widok na park. Prace remontowe mają zakończyć się w wakacje.

Pałac Nowy jest usytuowany we wschodniej części parku, na wprost głównej bramy wjazdowej do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku. Rezydencja została wybudowana w stylu neoklasycystycznym w latach 1832–1848 i wzbogacona na przełomie XIX/XX w. o dwupiętrowe skrzydło, salę balową i tarasy widokowe.

Elewacja zachodnia – ogrodowa – jest poprzedzona zespołem tarasów: niewielkim tarasem ze schodami przy Sali Złotej oraz niżej położonym rozległym tarasem ograniczonym murem z szerokimi schodami. W narożnikach: północno-zachodnim i południowym znajdują się pergole na kolumnach.

Właśnie podpisaliśmy umowę z wykonawcą na szereg prac remontowych przy czterech tarasach. Poprawić ma się ich odwodnienie, wykonane zostaną nowe izolacje oraz naprawione zostaną przyległe do nich ściany. W zakres prac wchodzi również naprawa uszkodzonych tynków elewacji zewnętrznej oraz remont pergoli północnej. Planowane rozpoczęcie prac remontowych to pierwsza połowa kwietnia br.

Odnowienie strefy zewnętrznej zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku jest prowadzone w ramach planowanych inwestycji w tym miejscu. Nowym inwestorem jest miasto Bydgoszcz, a nie jak dotychczas Miejskie Centrum Kultury. Remont tarasów pochłonie ponad 660 tysięcy złotych. Zgodnie z harmonogramem prace mają zakończyć się w wakacje.

W  październiku zeszłego roku  zakończona została renowacja budynku zabytkowego nr 1 – Pałacu Nowego, która  obejmowała renowacje parkietów na parterze i piętrze, remont piwnicy, naprawę tynków wewnętrznych oraz posadzek, remont dachu oraz tarasów, a w ostatnim etapie rozbudowie instalacji elektrycznej i monitoringu.  

Cały kompleks, w skład którego wchodzi również Pałac Stary  z połowy XVIII wieku i 38-hektarowego parku należy do gminy Bydgoszcz. Zarządza nim Miejskie Centrum Kultury. W okresie wiosenno – letnim w parku odbywają się imprezy plenerowe m.in. koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, konkursy i warsztaty plastyczne, plenerowe spotkania z poezją, imprezy rekreacyjno- sportowe oraz inne wydarzenia.​

Źródło: www.bydgoszcz.pl

Foto: Robert Sawicki

Dodaj komentarz