„Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948″ w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej zorganizowało wystawę, która wydawałoby się wcale nie nawiązuje do charakteru i tematyki ekspozycji placówki, a mimo to pracownicy i dyrektor muzeum są zgodni, że nie ma to dla nich większego znaczenia. Są szczęśliwi i dumni, że w ich skromnych progach zagościł sam Rotmistrz Witold Pilecki. Muzeum zorganizowało wystawę przy wsparciu Fundacji na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa z Pszczewa. 


Wystawę otwierał dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Jacek Pawłowicz, który o rotmistrzu wie prawie wszystko. Jego wykład to piękna opowieść o życiu zwykłego człowieka, żołnierza, męża i ojca. Opowiadał barwnie nie tylko o bohaterze, ale też o cenie, którą przyszło mu zapłacić za bezgraniczną miłość do ojczyzny. Wiele lat musiało upłynąć aby przywrócić mu godność i należny szacunek.  
Wystawa jest o tyle niezwykła, że oprócz mnóstwa ciekawostek o rotmistrzu Pileckim znajdziemy tam również niepublikowane nigdzie wcześniej fotografie. Kilkadziesiąt fragmentów z jego życia z krótkimi ale celnymi opisami pozwala dokładnie poznać ciekawą i tragiczną historię bohatera. 


Opowieść Jacka Pawłowicza o rotmistrzu Witoldzie Pileckim na stronie: https://miedzyrzecz.biz/aktualnosci/muzeum-ziemi-miedzyrzeckiej/miedzyrzecz-rotmistrz-witold-pilecki/

Na podstawie gorzow.tvp.pl,  miedzyrzecz.biz

Dodaj komentarz