Przemyśl w przeddzień 52. rocznicy śmierci Ryszarda Siwca

W Przemyślu, w przeddzień 52. rocznicy śmierci Ryszarda Siwca, spowodowanej ranami po samospaleniu dokonanym na ogólnopolskich dożynkach na Stadionie Narodowym, przedstawiciele Sejmu, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, wojewody podkarpackiego, Samorządu woj. Podkarpackiego oraz m.in. Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Centrum Kulturalnego, złożyli wieńce na grobie bohatera.

Poseł Marek Kuchciński mówił o upamiętnieniu Ryszarda Siwca przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

– Czcimy go dzisiaj i czciliśmy go w 2018 roku, gdy Sejm podejmował uchwałę specjalną poświęconą Ryszardowi Siwcowi, wydawał książkę w ramach grupy Biblioteki Wyszehradzkiej, poświęconą prawie stu samobójcom w Europie Środkowej. W ten sposób walczyli o niepodległość i wzywali narody do tego, co stało się po 89 roku.

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz jest przekonana, że pobyt we Lwowie gdzie wraz z matką Ryszard Siwiec zamieszkał po śmierci ojca, miał wielki wpływ na całe jego życie. Być może także dramatyczną decyzję o samospaleniu.

– 17 kolejnych lat spędził we Lwowie. Tutaj skończył gimnazjum, IV gimnazjum Jana Długosza, później Uniwersytet imienia Jana Kazimierza. I tutaj tak naprawdę formowała się jego osobowość, jego charakter. I bardzo zależy nam, żeby to miasto jego młodości również wiedziało o tym, w imię jakich wartości zginął i co zrobił, żeby ratować honor Polski i honor całego świata.

Jutro, dokładnie w 52. rocznicę tragicznej śmierci Ryszarda Siwca właśnie we Lwowie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa na jego dawnym domu rodzinnym przy ul. Kochanowskiego.

Źródło:TVP 3 Rzeszów-Aktualności

Dodaj komentarz