Promocja albumu „Krzywy Obraz Wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r.” w Elblągu

Czerwonoarmiści podczas szturmu na rynek w Młynarach – to tylko jedno ze zdjęć zamieszczonych w albumie „Krzywy Obraz Wojny.  Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r.” Tomasza Glinieckiego i Dmitriya Panto.

Wszystko wygląda naturalnie, ale to propaganda. W momencie robienia zdjęcia wojsk niemieckich w Młynarach już nie ma, a sama miejscowość została wyzwolona dzień wcześniej. M. in. o tym mówił Tomasz Gliniecki na promocji albumu, która odbyła się wczoraj (29 stycznia) w klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia Dywizji Północ – Wschód w Elblągu.

Dr Tomasz Gliniecki i dr Dmitriy Panto (pracownik naukowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) stworzyli album prezentujący… I tu właśnie pojawia się pytanie, co jest na fotografiach zamieszczonych w albumie. Jedno ze zdjęć pokazuje „atak” czerwonoarmistów na Młynary w styczniu 1945r. Po prawej stronie widzimy stację paliw firmy Aral. W tle płonie narożnik młynarskiego rynku. Słowo „atak” nieprzypadkowo zostało włożone w cudzysłów. Zdjęcie zostało zrobione następnego dnia po faktycznym zajęciu Młynar przez oddziały Armii Czerwonej. A narożnik rynku podpalono… specjalnie do zdjęć, aby je uwiarygodnić i dodać realizmu. Spalony narożnik rynku nie został nigdy odbudowany.

Podobne zdjęcie pochodzi z Tolkmicka i przedstawia „atak” na port. W tle płoną zacumowane w porcie statki, podpalone specjalnie, aby ułatwić pracę fotoreporterowi i kamerzystom Armii Czerwonej.

Skąd to wiadomo? Autorem zdjęć jest fotoreporter Armii Czerwonej Arkadij Szajchet. Przed II wojną światową był cenionym fotografem pracującym dla jednej z radzieckich gazet. W czasie II wojny światowej służył jako fotoreporter w 5 Armii Pancernej Gwardii, jedynej armii pancernej, która walczyła w operacji mławsko – elbląskiej zimą 1945r.

Album można kupić w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku lub kontaktując się z Tomaszem Glinieckim np. poprzez media społecznościowe.

Żródło: www.portel.pl

5 komentarzy do wpisu „Promocja albumu „Krzywy Obraz Wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945 r.” w Elblągu”

Dodaj komentarz