Premiera książki „Ludzie i megawaty” – historia Biura Konstrukcyjnego Elbąskiego ZAMECH-u

Turbina TC25 legitymacją techniczną Zamechu” – transparent z takim napisem nieśli zamechowcy podczas pochodu z okazji 1 maja. To tylko jedna z anegdot opisujących historię Biura Konstrukcyjnego, kiedyś Zamechu, dziś GE. Dzieje Biura zebrał Daniel Lewandowski, popularyzator historii Zamechu, w monografii „Ludzie i megawaty”. Jej premiera odbyła się 14 stycznia w Bibliotece Elbląskiej.

W listopadzie 2018 r. swój jubileusz miało Biuro Konstrukcyjne Turbin Parowych, niegdyś Zamechu, potem ABB i Alstom,teraz GE  w Elblągu. Z okazji 70 – lecia biura Daniel Lewandowski, popularyzator historii Zamechu postanowił opracować dzieje Biura Konstrukcyjnego. 14 stycznia w Bibliotece Elbląskiej miała miejsce premiera książki „Ludzie i megawaty” pod jego redakcją.

Powstała książka, która poprzez losy osób związanych z w dłuższym lub krótszym okresie z Biurem Konstrukcyjnym pokazuje powojenne dzieje miasta. To przecież pracownicy Biura Konstrukcyjnego powołali w Elblągu Klub Naczelnej Organizacji Technicznej (pierwszym prezesem był Wiktor Kamiński, którego później zastąpił Jerzy Wojewski, wówczas od kilku lat pracownik Biura Konstrukcyjnego).

Daniel Lewandowski przy zbieraniu materiałów do monografii przekopał się przez niezliczone materiały źródłowe, odbył niezliczoną ilość spotkań podczas których udało mu się namówić swoich rozmówców do napisania własnych opracowań niektórych zagadnień.

Przez co, jak sam mówi, „Ludzie i megawaty” to praca zbiorowa. Dzięki temu mamy też w książce anegdoty. Jedna z nich opowiada o rozwoju techniki powielania materiałów w Zamechu.

Jedyną wadą tej książki jest jej… niedostępność.

– Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży i będzie dystrybuowana wyłącznie jako egzemplarz kolekcjonerski. Jest przewidziana do rozprowadzania wśród byłych i obecnych pracowników naszej firmy – wyjaśniał Daniel Lewandowski.

Uczestnicy spotkania otrzymali po pamiątkowym egzemplarzu.

Fotorelację z premiery książki można zobaczyć tutaj.

Źródło: portel.pl

Dodaj komentarz