Pomnik Jakuba Böhme w Zgorzelcu przeniesiony na nowe miejsce

Wielka, otwarta księga, a na niej stare kamasze nawiązują do historycznej postaci Jakuba Böhme, XVII-wiecznego pisarza, filozofa, a także szewca, który mieszkał, pracował i tworzył w Zgorzelcu zmieniła miejsce.

Pomnik powstał w 2011 roku pierwotnie znajdował się na skwerze kwiatowym przy skrzyżowaniu ulic Bohaterów Getta, Warszawskiej i Okrzei, ale podczas rewitalizacji centrum miasta trafił do magazynu. 

Instalacja od 8 sierpnia (sobota) została ulokowana na Przedmieściu Nyskim na wysepce tuż obok Mostu Staromiejskiego.  Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, bowiem w pobliżu znajdował się drugi dom zgorzeleckiego filozofa.

Poniżej fragment z publikacji W.Beny „Śladami Jakuba Böhme” Auf den Spuren Jakob Böhmes,  Zgorzelec 2012, s.54

„… Jakub Böhme spędził w nim ostatnie 14 lat swego życia. Dom ten sąsiadował z Mostem Staromiejskim stał naprzeciwko Młyna Trójkołowego (obecnej „Piwnicy Staromiejskiej”). 22 czerwca 1610r. mistrz Jakub nabył od Walentego Lange, szwagra swojej teściowej, dom „pomiędzy bramami z tyłu kuźni szpitalnej”. 13 listopada 1610 r.  Böhme przekazał Langemu 200 marek, a przez następne 8 lat spłacał mu 175 marek (ostatnią ratę zapłacił 27 kwietnia 1618 r.). Już we wrześniu 1611 r. przyszedł tu najmłodszy syn szewca – Eilasz. W domu przy moście Jakub Böhme napisał w 1612 r. swe pierwsze dzieło, które otrzymało później łaciński tytuł „Aurora”. W domu tym również umarł w otoczeniu rodziny i przyjaciół w nocy z 16 na 17 listopada 1624 r. Ostatnie wypowiedziane przez niego słowa brzmiały: „Oto odchodzę do Raju”. Niespełna 5 miesięcy po śmierci mistrza Jakuba jego spadkobiercy dom sprzedali.

Drugi zgorzelecki dom Jakuba Böhme został zburzony w 1905 r. w trakcie budowy nowego Mostu Staromiejskiego. W 1922 r. amerykańscy wielbiciele teozofa, Richard Beale i pani Contryman, ufundowali tablice z napisem „Położenie domu i warsztatu Jakuba Böhme z lat 1610-1624”, którą przymocowano do ściany ówczesnego budynku szkolnego…”

Źródło i foto: UM Zgorzelec

Dodaj komentarz