(fot. Parafia pw. Św. Marii Magdaleny w Łęcznej)
Poszukiwania w kościele prowadzi lubelska firma Archee. Odnalezione artefakty po badaniach archeologicznych i zabezpieczeniu być może zostaną wystawione
Medaliki, monety, pierścionek i wiele innych artefaktów znaleźli archeolodzy podczas remontu kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Spośród siedmiu krypt kościelnych otworzono dwie, m.in. rodziny Noskowskich, fundatorów świątyni.
Ten najstarszy kościół w Łęcznej ma już ponad 400 lat.
– W związku z rocznicą prowadzimy ocieplenie świątyni. Przy okazji remontu dotarliśmy do pierwszych warstw podłogi oraz odkryliśmy wejścia do krypt kościelnych. Wiedzieliśmy o ich istnieniu – przyznaje ks. Janusz Rzeźnik, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny. –Jedną z nich jest krypta rodziny Noskowskich, w tym, Adama Noskowskiewgo, fundatora naszej świątyni. W krypcie znaleźliśmy szczątki ludzkie oraz trzy przepiękne rozety – dodaje ksiądz proboszcz.
Konsekracji kościoła w 1618 roku dokonał biskup Tomasz Oborski. Korzenie samej parafii są jednak znacznie starsze, bo sięgają aż czternastego wieku.
Wraz z postępem prac archeolodzy natrafiali na artefakty. Znaleźli aż 180 różnego rodzaju przedmiotów.
– Były to m. in. 160 monet, w tym najstarsze z czasów króla Kazimierza Wielkiego, pierścionek, medaliki, krzyżyki. Odkrywano też kolejne warstwy podłóg. Wśród nich była granitowa, prawdopodobnie zerwana i wywieziona przez Szwedów podczas Potopu – opowiada ks. Janusz Rzeźnik.
Fundator kościoła Adam Noskowski szykował kryptę na swoją rodzinną kaplicę. – Układ krypty jest odwzorowaniem kaplicy w nawie nad nią. Wprawdzie grób był już otwierany, pozostały jednak resztki ołtarzyka. Ciekawy jest napis na ścianie: 1792 Niepkoy wkraiu – dodaje ks. Jakub Rzeźnik. Przypomnijmy, że wówczas miała miejsca Targowica, wojna polsko-rosyjska i rozpoczął się II rozbiór naszego kraju.
W kościele ulokowano 7 krypt.
– Planujemy, aby przez pancerno szkło wierni mogli zobaczyć wejście do krypty Noskowskich. Planujemy tak zabezpieczyć kryptę, aby w przyszłości nie było problemu z dostępem. Dziś parafia nie ma pieniędzy na remont tej i kolejnych krypt – dodaje ks. Rzeźnik. Poza dwoma otwartymi kryptami, kolejnych pięć jest zasypanych.
Za: