Pamiątki z archiwów rodzinnych mieszkańców na Starym Rynku w Gorzowie

Archiwum Państwowe w Gorzowie udostępniło w przestrzeni publicznej miasta pamiątki z archiwów rodzinnych mieszkańców             


W związku z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Archiwum Państwowe w Gorzowie zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na Stary Rynek do obejrzenia niezwykłej wystawy plenerowej.                    
Jak donosi portal zachod.pl już na kilka dni przed 11 listopada w przestrzeni publicznej miasta pojawiła się planszowa ekspozycja skanów zbiorów pozyskanych od mieszkańców w ramach projektu ,,Archiwa Rodzinne Niepodległej” koordynowanego w kraju przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.       

Ideą programu jest przedstawienie historii kraju poprzez historie i losy polskich rodzin. Na 20 planszach pojawią się skany najciekawszych rodzinnych pamiątek: dokumentów, zdjęć i przedmiotów pozyskanych przez dwa lata funkcjonowania projektu. Często są to pamiątki z życia na Kresach Wschodnich, bo stamtąd zostało przesiedlonych wielu powojennych mieszkańców ziemi lubuskiej.               

Gorzowskie archiwum ma też dla zainteresowanych historią nie lada gratkę. W portalu gorzow.ap.gov.pl można uczestniczyć w filmowych warsztatach przygotowanych dla potrzeb rodzinnych archiwistów. Każdy zainteresowany zbieraniem i porządkowaniem rodzinnych zbiorów dowie się jak wyszukiwać, opracowywać i zabezpieczać cenne pamiątki. Wisienką na torcie jest ciekawa historia rodziny pani Jolanty Mach, ambasadora projektu.               

Film do obejrzenia na stronie:        

https://www.youtube.com/watch?v=tDgv63zB6wQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2cCto_yfYqCJOg3ChrmwL_mhvYp219BQMonVPSou-jitsLXC0UGT7Y-eE

Opracowanie BC 
Źródło:     

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz