Otwarto wystawę „Zasłuż(one) Niepodległej Bydgoszczy”

W piątek, 6 marca otwarto wystawę na Moście Staromiejskim pn. „Zasłuż(one) Niepodległej Bydgoszczy”. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski.

W ramach roku „100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski”, została zorganizowana wystawa, która prezentuje portrety szesnastu kobiet wraz z ich biogramami, które w XX-leciu międzywojennym przysłużyły się swoją działalnością do wzbogacenia życia społeczno-kulturalnego naszego miasta.

Wiele z nich działalność organizacyjno-patriotyczną, a często i konspiracyjną prowadziło jeszcze w okresie zaborów, kiedy panowała wzmożona germanizacja. Nabyte wówczas umiejętności rozwijały już w wolnej Ojczyźnie. Wraz z odrodzeniem Polski kobiety otrzymały nowe prawa i możliwości, które pozwoliły im na większy udział w sferze publicznej i angażowanie się w życie społeczne.

W otwarciu wystawy wzięła udział Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska-Gulczyńska oraz miejscy radni. Prezydenta reprezentował, jego zastępca Michał Sztybel.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, wystawa ma na celu przypomnienie zasłużonych kobiet dla Bydgoszczy i przedstawia sylwetki m.in. Poli Negri (wł. Apolonii Chałupiec), Wandy Rolbieskiej, Wincentyny Teskowej. Wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc.

Źródło: bydgoszcz.pl

Dodaj komentarz