Od Zamościa po Lwów… Niezwykła ksiązka o Kresach

Pasjonaci historii, a zwłaszcza Kresów, historycy, regionaliści, tłumacze i wydawcy – w sumie aż kilkadziesiąt osób z województw podkarpackiego i lubelskiego połączyło siły, by wydać wspólną książkę.

Jej tytuł „Od Zamościa po Lwów. Szkice historyczne i literackie” sam w sobie już mówi wiele. W publikacji można znaleźć interesujące dane o miejscowościach, które już zniknęły z mapy, o ludziach którzy tworzyli niezwykłą historię, ale też o zabytkach, których nie ma już w ojczystym krajobrazie. Książka miała swoją promocję w Narolu – na Roztoczu.

19 autorów, 26 tekstów, a w nich historie o ludziach i miejscach od Zamościa po Lwów. Narol – a dokładnie pałac Łosiów – był po drodze. I właśnie tu spotkali się autorzy, wydawcy, sponsorzy i czytelnicy, by opowiedzieć i posłuchać o zapale przy tworzeniu publikacji i chęci utrwalenia dla potomnych historii i miejsc, które znikają z krajobrazów pamięci.

Historie, wydarzenia i miejsca opisane w książce są umiejscowione w powiatach: lubaczowskim na Podkarpaciu i tomaszowskim na Lubelszczyźnie, ale wykraczają też poza granice Polski – na dzisiejszą Ukrainę. Książę przygotował zespół historyków i regionalistów. Coś interesującego dla siebie znajdą w niej także miłośnicy poezji i bajek. Teksty pokazują wielokulturowość Roztocza i Kresów, są małą skarbnicą wiedzy o dawnych województwach: lwowskim, bełzkim.

W wydaniu i promocji książki pomogły samorządy. Wydawcą „Od Zamościa po Lwów. Szkice historyczne i literackie” jest Stowarzyszenie Pasjonatów Ziemi Lubaczowskiej Tegit et Protegit w Horyńcu-Zdroju oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

  • Źródło: TVP3 Rzeszów – Aktualności

Get involved!

Comments

No comments yet