Obchody setnej rocznicy bitwy pod Janowem Podlaskim

Sto lat temu, żołnierze 13. Pułku Ułanów Wileńskich w okolicy Janowa, Trofimówki, Kuplisk, Wyłud i Rykaczewa toczyli walki z sowiecką 15 dywizją III Korpusu Kawalerii Gaja, powstrzymując na kilkadziesiąt godzin ich marsz na zachód Europy.

Uroczystość uczczenia rocznicy tych wydarzeń odbyła się w sobotę (25.07) w Janowie. Zdaniem historyków bitwa umożliwiła bezpieczny odwrót polskich formacji bojowych oraz ewakuację materiału wojennego transportem kolejowym.

Dzięki temu manewrowi znaczna część oddziałów Wojska Polskiego nie została rozbita i stała się wsparciem w Bitwie Warszawskiej 15 sierpnia 1920 r.

Sobotnie uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Świętego Jerzego w Janowie. Następnie jej uczestnicy przenieśli się do Kolonii Kizielany, gdzie odsłonięto kamień z tablicą upamiętniającą wydarzenia z 25 lipca 1920 r.

– Spotykamy się tu, w miejscu, które urzeka swoją prostotą. Kamień polny i krzyż. Niech poświęcenie tego kamienia, który jest pomnikiem wraz z tablicą upamiętniającą będzie symbolem naszego hołdu, który oddajemy żołnierzom tu poległym oraz wyrazem wdzięczności ich rodzinom.

– mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Podkreśliła, że uroczystość ma dla niej charakter osobistym, ze względu na to, że jej dziadek walczył na tych ziemiach jako 20-letni chłopak.

– My spadkobiercy dziejów naszej małej i dużej ojczyzny, mamy tutaj sposobność i obowiązek mówić swojemu społeczeństwu u światu prawdę o wielkim  poświęceniu naszych przodków. Ich patriotyzm wyrażał się ceną przelanej żołnierskiej krwi w obronie polskości

– dodała.

Na zakończenie ceremonii zostały złożone wieńce i wiązanki. W uroczystościach wzięli udział m.in. mieszkańcy Gminy Janów, członkowie rodzin ułanów wileńskich oraz organizacji i stowarzyszeń kultywujących tradycje 13 Pułku Ułanów z Kielc i Wilna, a także przedstawiciele społeczności tatarskiej w Polsce.

Dodaj komentarz