Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Podkarpaciu

To była największa i najokrutniejsza wojna w historii świata. Zginęło w niej ponad 60 milionów ludzi, w tym prawie 6 milionów Polaków. Dziś w całym kraju obchodzono 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Rzeszowie hołd ofiarom, ale też tysiącom polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach oddano podczas uroczystości przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego. Ale uroczystości odbyły się tez między innymi w Tarnobrzegu, Przemyślu i Jarosławiu.

Mieszkańcy Jarosławia spotkali się przy Pomniku Walk i Męczeństwa o 4.45, gdy 81 lat temu niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Westerplatte. Zapłonął znicz, na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Podczas apelu poległych oddano hołd także uczestnikom walk o Rzeszów i Jarosław.

W Rzeszowie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego. W tym dniu wspominamy wszystkich, których heroizm bezinteresowność i ofiarność zostały poddane najwyższej próbie.

– Wołam żołnierzy z Westerplatte i Helu, obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, bohaterów znad Warty i Bzury, obrońców Warszawy, Wizny i Twierdzy Modlin. Wszystkich, którzy przeciwstawili się niemieckiej i sowieckiej agresji.


Także na terenach dzisiejszego Podkarpacia. Już 1 września niemiecki samoloty zbombardowały lotniska w Krośnie i Moderówce, a kilka dni później także Rzeszów. To była najbardziej tragiczna wojna w historii świata. Okrutna i bezwzględna. Ale pełna heroizmu tysięcy Polaków w różny sposób walczących o przetrwanie – także narodowej tożsamości. W rzeszowskich obchodach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, na czele z dowództwem XXI Brygady Strzelców Podhalańskich i Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Związku Strzeleckiego Strzelec. Złożono kwiaty przed pomnikiem generała Sikorskiego – urodzonego na Podkarpaciu męża stanu i dowódcę polskich sił zbrojnych na Zachodzie.

Źródło: TVP 3 Rzeszów-Aktualności

Dodaj komentarz