Niezwykłe odkrycie w murze lubelskiego zamku

Na Zamku lubelskim odnaleziono srebrnego denara Kazimierza IV Jagiellończyka./REWERS/

Archeolodzy podczas prac budowlanych prowadzonych na lubelskim zamku oraz badań wykopaliskowych natrafili na niezwykłe znalezisko. W kamiennym murze odsłoniętym pod posadzką skrzydła południowego muzeum odnaleziono srebrnego denara Kazimierza IV Jagiellończyka.

Na Zamku lubelskim odnaleziono srebrnego denara Kazimierza IV Jagiellończyka.

uż kilka tysięcy zabytków udało się odkryć podczas prac budowlanych i wykopaliskowych prowadzonych na lubelskim zamku. Archeolodzy skatalogowali wśród wszystkich przedmiotów 31 monet o chronologii od XIV do XIX wieku. Wszystkie zabytki trafią do muzealnych magazynów, a najciekawsze na wystawy.

Na Zamku lubelskim odnaleziono srebrnego denara Kazimierza IV Jagiellończyka.

Dzięki informacjom przekazywanym przez pana Jacka Tkaczyka z Pracowni Archee, muzeum podzieliło się kolejną niezwykle ciekawą historią związaną z monetami.

– Jedno ze znalezisk jest szczególnie wyjątkowe, a to za sprawą miejsca odkrycia. To moneta srebrna – denar Kazimierza IV Jagiellończyka (1447-1492), wybita w mennicy w Krakowie w okresie pomiędzy 1455 a 1479 rokiem. Odkryto ją w kamiennym murze odsłoniętym pod posadzką skrzydła południowego muzeum. Moneta była zatopiona w zaprawie murarskiej spajającej bloki wykute ze skały wapiennej. Tworzyły one fundament budynku, który od strony dziedzińca zamkowego przylegał do muru obronnego i czworobocznej wieży. Czy monetę zgubił murarz, czy też została tam celowo pozostawiona? Trudno jednoznacznie rozsądzić – czytamy w muzealnej relacji.

Na Zamku lubelskim odnaleziono srebrnego denara Kazimierza IV Jagiellończyka./AWERS /

Jest to bardzo ważne odkrycie, ponieważ umożliwia określenie czasu wzniesienia budowli. Jest to pewne, nie nie mogła ona powstać przed rokiem 1455, gdyż wtedy rozpoczęto wybijanie takich denarów w Krakowie.

Czy świadkiem jej powstawania był Jan Długosz, który w latach 1473-1476 przebywał na zamku w Lublinie kształcąc młodych królewiczów?

(fot. Muzeum Lubelskie/Fot. Pracownia Archee)

Źródłó:

logo

Get involved!

Comments

No comments yet