Naukowcy z Zakładu Genetyki Sądowej PUM w Szczecinie zidentyfikowali szczątki pięciu obrońców Westerplatte

                         
Kapral Jan Gębura, Plutonowy Adolf Petzelt, Kapral Bronisław Perucki, Starszy strzelec Władysław Okrasa., Legionista Józef Kita, to bohaterowie obrony września 1939, którzy odzyskali dzięki współpracy śledczych z gdańskiego IPN ze szczecińskimi antropologami i genetykami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego swoją tożsamość.                     

Prezydent Andrzej Duda 1 września podczas uroczystości porannych na Westerplatte poinformował o identyfikacji szczątków pięciu polskich żołnierzy poległych w czasie walk o Westerplatte w 1939 roku. Rodziny zidentyfikowanych, poległych w obronie polskiej składnicy wojskowej otrzymali od prezydenta RP noty identyfikacyjne. Szczątki bohaterów zostały odkryte na terenie półwyspu podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w roku ubiegłym.       

    
Ustalenie tożsamości było możliwe dzięki współpracy historyków z antropologami i genetykami. Dzięki genetycznym badaniom porównawczym materiału pobranego z odnalezionych szczątków z materiałem z genetycznej bazy próbek pobranych od członków rodzin obrońców Westerplatte udało się dotąd pięciu, spośród co najmniej 10 odnalezionych różnych szczątków przywrócić tożsamość.                

Jak poinformował w specjalnym komunikacie kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM w Szczecinie, dr Andrzej Ossowski sprawa identyfikacji po tylu latach nie jest prosta.

Portal radiogdansk.pl podaje listę szczegółową zidentyfikowanych po 81 latach pięciu obrońców Westerplatte. 

Według dr Ossowskiego identyfikacja żołnierzy z Westerplatte jest sprawą niezwykłej wagi.    

A to jeszcze nie koniec, bowiem jak czytamy w portalu radiogdansk.pl, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oddziału IPN w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie odnalezionych na półwyspie szczątków i zamierza dokonać identyfikacji również wszystkich pozostałych.  

Co ciekawe w miejscu prowadzenia prac archeologicznych odkryto również ,,guziki wojskowe, buty oraz inne elementy polskiego umundurowania wojskowego, a także różnego rodzaju amunicję i broń należącą do jednego z żołnierzy”. Szczątki polskich obrońców Westerplatte z września 1939 roku zostaną pochowane na cmentarzu, który zamierza stworzyć na półwyspie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.                

Opracowanie BC 


Na podstawie radiogdansk.plhttps://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/115016-zidentyfikowano-szczatki-pieciu-obroncow-westerplatte-polska-nalezy-do-elitarnego-grona-panstw-ktore-poszukuja-i-identyfikuja-swoich-poleglych
Obraz https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Obrona_Westerplatte

Get involved!

Comments

No comments yet